Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Skotský parlament bude hlasovat o referendu o nezávislosti na Velké Británii a ministr spravedlnosti Spojených států kritizoval americká města za jejich vstřícný přístup k nelegálním migrantům. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout?

Skotský parlament rozhodne o referendu o nezávislosti

Skotský parlament bude dnes hlasovat o návrhu na vypsání dalšího referenda o samostatnosti Skotska. Výzvu předložila první ministryně Nicola Sturgeonová, která usiluje o referendum kvůli odchodu Velké Británie z Evropské unie. Jak informovala agentura Reuters, je téměř jisté, že parlament její návrh podpoří. K vypsání referenda by pak mělo dojít na konci roku 2018, nebo začátkem toho dalšího, tedy před tím než Británie z EU vystoupí. To britská premiérka Theresa Mayová kritizuje.

Americký ministr spravedlnosti kritizoval vstřícný postoj k migrantům

Některá americká města a státy se staly terčem kritiky ministra spravedlnosti Spojených států Jeffa Sessionse kvůli jejich vstřícnému postoji k odsouzeným migrantům. Zároveň jim pohrozil omezením přístupu k financím z rozpočtu svého úřadu. Do hledáčku se mu dostal například stát Maryland, který přijal zákon o ochraně nelegálních imigrantů. „Nedeportování cizinců, kteří jsou odsouzeni za kriminální činy, vystavuje riziku celé komunity,“ prohlásil Sessions s tím, že ohroženy jsou především ta společenství, která tyto pachatele chrání.

Senátní výbor vyslechne Trumpova zetě Kushera kvůli kontaktům s Rusy

Výbor pro tajné služby amerického Senátu by měl vyslechnout prezidentova zetě Jareda Kushnera v souvislosti s vyšetřováním údajných kontaktů volebního štábu Donalda Trumpa s ruskými činiteli. Podle republikánů i demokratů se Kushner, který byl během kampaně Trumpovým poradcem, rozhodl vypovídat před senátory dobrovolně. Ptát by se měli hlavně na dvě schůzky za účasti ruského velvyslance Sergeje Kisljaka, které se měly uskutečnit loni v prosinci. Senátní výbor zajímá také setkání Kushnera se šéfem ruské státní rozvojové banky z téže doby. Termín výslechu zatím známý není. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744