Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Velká Británie v průběhu středečního odpoledne formálně informuje Evropskou unii dopisem o zahájení svého odchodu z jejích struktur. Pro brexit se v loňském referendu vyslovilo 52 % občanů země. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Zahájení brexitu

Od referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, kdy pro tento krok hlasovala těsná většina občanů ostrovního království, uplynulo devět měsíců, dnes bude proces zahájen. Příslušný dopis obdrží předseda Evropské rady Donald Tusk zřejmě v brzkém odpoledni, tiskové prohlášení slibuje zatím na 13:45. V podvečer budou o situaci jednat i politické skupiny v Evropském parlamentu. Zemi čeká série složitých jednání, která by se měla završit konečným odchodem plánovaným na rok 2019. Tusk již dříve uvedl, že do 48 hodin od oznámení Londýna nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání. Na 29. dubna svolal mimořádný summit, který by měl tento rámec potvrdit.

Vyšetřování Fillonovy manželky

Francouzské soudy zahájily vyšetřování manželky konzervativního prezidentského kandidáta Francoise Fillona Penelope. Žena je podezřelá z účasti na zpronevěře veřejných financí kvůli údajnému pobírání neoprávněných příjmů jako fiktivně zaměstnaná parlamentní asistentka, jak uvádí agentura Reuters s odkazem na zdroj uvnitř justice. Před dvěma týdny bylo zahájeno šetření proti samotnému kandidátovi ve věci podezření ze zpronevěry. Fillon byl zkraje považován za žhavého favorita prezidentské volby, obvinění ho ale poškodila, a tak nadále ztrácí na popularitě a důvěryhodnosti.

Černá Hora do NATO

Po dalších státech, včetně České republiky, schválil i americký Senát plánovaný vstup Černé Hory do NATO, takže je země zase o krok blíže tomu, aby se stala 29. státem obranné aliance. Ve stočlenném Senátu hlasovalo pro přijetí Černé Hory 95 senátorů, proti byli dva. Protokol o přijetí mus ještě stvrdit svým podpisem prezident Donald Trump, jehož vláda členství této malé balkánské země v alianci podporuje. Ministr zahraničí Rex Tillerson předákům Senátu tento měsíc napsal, že členství Černé Hory v NATO je „hluboce v zájmu USA.“ Aliance se naposledy rozšiřovala před osmi lety, kdy k ní přistoupili Albánci a Chorvaté. Černá Hora se může jednání severoatlantické aliance v současnosti účastnit jako pozorovatel poté, co v loňském květnu podepsala s představiteli zbylých členských států v Bruselu protokol o připojení k NATO.