Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Německý soud se bude zabývat případem Syřana, který chtěl podle obžaloby způsobit teroristický útok v Kolíně nad Rýnem. Poláci si připomenou sedmileté výročí od pádu letadla s vrcholnými politickými a vojenskými představiteli u Smolenska. Co dalšího by vám ve světě nemělo uniknout?

Německý soud rozhodne o mladistvém teroristovy ze Sýrie

Německý soud by mohl vynést rozsudek nad šestnáctiletým Syřanem, který podle obžaloby chystal v Kolíně nad Rýnem teroristický útok. Mladík, který v Německu žádal o azyl, měl podle dřívějšího vyjádření vyšetřovatelů vazby na Islámský stát. Vrchní státní zástupce Ulf Willuhn uvedl, že Syřan plánoval útok s výbušninami.

Poláci si připomenou katastrofu u Smolenska

V Polsku si lidé v pondělí připomenou výročí tragické nehody, při které v dubnu 2010 v troskách vládního letounu zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a prakticky celé vrcholné vedení polské armády. Polská prokuratura na začátku dubna obvinila dva ruské letecké dispečery a „třetí osobu" pobývající na řídící věži smolenského letiště, že smolenskou leteckou katastrofu úmyslně způsobili.

Budou uděleny Pulitzerovy ceny

Večer budou v New Yorku uděleny Pulitzerovy ceny za žurnalistiku a literaturu. Ocenění, které od roku 1917 uděluje Kolumbijská univerzita, se uděluje v celkem dvaceti kategoriích. Cena je pojmenována po americkém novináři maďarského původu Josephu Pulitzerovi.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1