Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Střelba na základní škole v kalifornském North Parku má za následek tři oběti na životech. Jednou z nich je samotný útočník, v nemocnici nadále zůstává devítiletý chlapec, jehož stav je stabilizovaný. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Střelba v Kalifornii

Po střelbě na základní škole v kalifornském North Parku zůstali tři mrtví – útočník, který nakonec obrátil zbraň proti sobě, jeho manželka, která tam působila jako učitelka a osmiletý chlapec. Jeho o rok starší spolužák zůstává v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný. Třiapadesátiletý střelec Cedric Anderson a učitelka Karen Elaine Smithová byli krátkou dobu manželé, poslední měsíc a půl žili odděleně. Podle policie měl muž kriminální minulost, která zahrnovala domácí násilí a obvinění z držení zbraní. Podle vyšetřovatelů byli chlapci zasaženi neúmyslně, v době střelby stáli za Smithovou.

Trump jednal s Merkelovou a Mayovou

Americký prezident Donald Trump jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a britskou premiérkou Theresou Mayovou o raketovém útoku na syrskou leteckou základnu Shayrat, který nařídil minulý týden v odvetě za útok chemickými zbraněmi vedený s největší pravděpodobností ze strany syrského režimu. Mayová i Merkelová vyjádřily americké akci podporu a souhlasily s Trumpovým názorem, že je důležité hnát k zodpovědnosti za údajný plynový útok, který zabil desítky civilistů, syrského prezidenta Bašára Asada, uvádí se v prohlášení Bílého domu. Trump nevyloučil další útoky za předpokladu, že budou v Sýrii opět použity chemické zbraně.

Peníze za informace o špionech

Až na 500 000 jüanů (asi 1,8 milionu korun) si může přijít obyvatel Pekingu, který poskytne tamním úřadům informace o špionech zahraničních mocností v čínské metropoli. Podle informací BBC úřady tvrdí, že má opatření „pomoci v boji proti zlu a špionáži.“ O špionech mohou Číňané příslušné úřady od loňského roku informovat i prostřednictvím speciální telefonní linky. Přesná výše odměny se prý odvíjí od užitečnosti poskytnuté informace. Čínské úřady tvrdí, že Peking ze všech čínských měst zahraniční špiony přitahuje nejvíce, jelikož tam sídlí vláda a je rovněž centrem inovací. Zahraniční špioni se podle čínských úřadů pokouší „společnost infiltrovat, rozdělit, zničit, rozkrást a usilují o převrat.“

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link