Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump prý zvažuje odvetné sankce proti KLDR. Severní Korea stále vyhrožuje možností potenciálního útoku a čas od času vypouští cvičné rakety. Letecká společnost United Airlines odškodní cestující. Kritizované aerolinky v neděli nechali násilím vyvést pasažéra s platnou letenkou, nyní nabízí odškodnění všem, kteří se letu zúčastnili. A co dalšího se dnes ve světě vyplatí sledovat?

Trump zvažuje sankce proti KLDR

Americký prezident Donald Trump údajně uvažuje, že v rámci odvetných opatření proti KLDR uvalí na Severní Koreu ropné embargo, postaví na černou listinu její aerolinky, bude zadržovat severokorejské nákladní lodě či potrestá čínské banky za obchodování s Pchjongjangem. V rozhovoru s agenturou Reuters to prohlásil nejmenovaný americký činitel. Upřesnil, že Trumpova administrativa pracuje na celé škále tvrdých sankcí, které by následně byly uplatňovány v reakci na chování KLDR. Některá z odvetných opatření by vyhlásily Spojené státy samy, další by mohly spadat pod OSN.

Kritizované americké aerolinky odškodní cestující

Americké aerolinky United Airlines odškodní všechny cestující, kteří si zakoupili letenku na nedělní let, ze kterého byl násilím vyveden jeden z pasažérů. Letecká společnost, která kvůli incidentu čelí rozsáhlé kritice veřejnosti, na linku z Chicaga do Louisville odbavila více cestujících, než kolik byla kapacita letounu, proto čtyři rezervace následně zrušila. Devětašedesátiletý David Dao odmítl vystoupit, proto ho aerolinky nechaly brutálně vyvést ostrahou. Daova rodina a jeho právní zastupci chtějí dnes poskytnout prohlášení novinářům.

František dnes v Římě umyje nohy vězňům

Papež František bude na velikonoční Zelený čtvrtek sloužit mši se svěcením olejů ve svatopetrské bazilice. Poté provede tradiční obřad mytí nohou, který se letos uskuteční ve věznici v obci Paliano u Říma, kde si odpykává trest i řada bývalých členů mafie. Na rozdíl od svých předchůdců provádí současný papež rituál mytí nohou nikoli v kostele, ale v místě, kde se dotyční lidé vyskytují. Loni papež navštívil uprchlické středisko v Castelnuovo di Porto u Říma, aby upozornil na strasti běženců.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link