Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Po víkendovém referendu v Turecku, kdy občané těsnou většinou schválili rozšíření stávajících pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, prodloužila vláda v zemi výjimečný stav o další tři měsíce. Co dalšího se odehrává ve světě?

Výjimečný stav v Turecku

Turecká vláda prodloužila o další tři měsíce výjimečný stav, který v zemi trvá od loňského červencového pokusu části armády o svržení hlavy státu. Prezident Erdogan už v minulosti potvrdil, že mimořádná opatření v zemi potrvají tak dlouho, dokud se situace nevrátí do normálu. Výjimečný stav byl v minulosti už dvakrát prodlužován, v říjnu a v lednu.

Jednání normandské čtyřky

Ruský prezident Vladimir Putin telefonicky jednal s Francoisem Hollandem, Petrem Porošenkem a Angelou Merkelovou o Ukrajině. Zdůraznil, že je důležité udržet příměří, aby se vytvořily příznivé podmínky pro vyřešení politických problémů a podařilo se konflikt definitivně ukončit. O telefonátu mezi nejvyššími představiteli normandské čtyřky (první jednání čtveřice se uskutečnilo při oslavách 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii) informoval Elysejský palác a Kreml. Později v běloruském Minsku dospěla jednání až k uzavření mírových dohod, jejichž realizace však stále zůstává nenaplněna. Z neplnění dohod se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev. Hollande, jehož mandát vyprší za měsíc, zdůraznil, že normandský formát nemá alternativu, a vyzval k jeho zachování.

Arkansas odložil popravy

Plánované zahájení série poprav v Arkansasu, kdy v průběhu jedenácti dní měla proběhnout exekuce osmi odsouzených, odložil tamní nejvyšší soud. Ten vyslyšel námitky právníků dvou z odsouzených, kteří si stěžovali, že se jejich klientům nedostalo vyšetření nezávislými odborníky na duševní zdraví. Jeden z vězňů má dlouhý chorobopis duševních onemocnění a intelekt druhého spadá do kategorie mentálního postižení. Americký nejvyšší soud má vyslechnout argumenty v této při za týden. Popravy byly naplánovány s ohledem na to, že na konci měsíce vyprší lhůta pro použití arkansaských zásob midazolamu, jedné z látek používaných ve smrtící injekci. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744