Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson otevřeně kritizoval mezinárodní jadernou dohodu, která má za účel bránit Íránu ve vývoji vlastních jaderných zbraní. Podle politika neplní úmluva svoji funkci. Co dalšího je dobré znát z dnešního světového dění?

Kritika jaderné dohody

Rex Tillerson kritizoval jadernou dohodu USA, Ruska, Velké Británie, Francie, Německa a Číny s Íránem, neuvedl ovšem, zda se ji administrativa Donalda Trumpa chystá vypovědět. Podle amerického ministra zahraničí totiž smlouva pouze oddaluje okamžik, kdy Teherán nukleární zbraně získá. Spojené státy se v současnosti podle šéfa jejich diplomacie zabývají přehodnocením americké politiky vůči Íránu. Až bude analýza hotová, přijme Washington příslušná opatření, dodal Tillerson. Ničím neomezený Írán by podle něj mohl představovat nebezpečí pro celý svět stejně jako v současnosti Severní Korea. Tillerson jadernou dohodu s Teheránem kritizoval krátce poté, co v informačním dopise adresovaném předsedovi Sněmovny reprezentantů Paulu Ryanovi uvedl, že Írán podmínky dohody podle Trumpovy administrativy plní.

Austrálie zpřísňuje podmínky pro zisk občanství

Australský premiér Malcolm Turnbull se nechal slyšet, že jeho země do budoucna výrazně zpřísní podmínky, které je nutné splnit, aby tam lidé získali občanství. Předseda vlády chce nově vyžadovat lepší znalost anglického jazyka, delší dobu pobytu v zemi, důkazy o integraci žadatele do společnosti nebo trvalý pracovní poměr. Za nejdůležitější pak považuje souznění s australskými hodnotami. „Nejde o administrativu. Jde o loajalitu a oddanost australským hodnotám,“ řekl premiér s tím, že na rozdíl od mnoha jiných národů Australany neurčuje společná rasa, náboženství nebo kultura, ale společné hodnoty. Těmi jsou podle něj oddanost právnímu státu, demokracii a svobodě, vzájemný respekt a rovnost mezi muži a ženami.

Bomba v Athénách

V centru řecké metropole před jednou z tamějších bankovních poboček vybuchla ve středu pozdě večer nálož. I díky anonymnímu telefonickému varování, kterého se dostalo jedné z řeckých soukromých televizních stanic s půlhodinovým předstihem, se útok obešel bez zranění a obětí na životech. K činu se dosud nikdo nepřihlásil, za pravděpodobného pachatele útoku místní policie považuje levicové radikály, pro něž je to forma protestu proti stávající sociální situaci a hospodářské krizi v zemi.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link