Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii ukázaly, kteří dva kandidáti se střetnou v kole druhém. Podle očekávání se podařilo postoupit Emmanuelu Macronovi a šéfce Národní fronty Marine Le Penové. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Volby ve Francii

V prvním kole francouzských prezidentských voleb, které byly předem označovány za jedny z nejnepředvídatelnějších v historii, zvítězil centristický kandidát Emmanuel Macron, když získal 23,75 % hlasů. Na druhé pozici, zajišťující účast ve druhém kole hlasování, se umístila pravicová politička Marine Le Penová s 21,53 % hlasů. Třetí skončil s 19,91 procenta hlasů zástupce republikánů François Fillon a jen těsně za ním se s 19,64 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Pátou příčku obsadil socialista Benoit Hamon, pro něhož hlasovalo jen 6,35 procenta zúčastněných voličů. To je nejhorší výsledek socialistů v prezidentských volbách za několik desítek let. Celkem se o prezidentské křeslo v prvním kole ucházelo 11 kandidátů, volební účast činila 78,69 procenta.

Manévry USA a Japonska

Navzdory výhrůžkám ze strany severokorejského diktátora Kim Čong-una začaly jižně od Korejského poloostrova ve Filipínském moři vojenské manévry loďstva Spojených států a Japonska. Podle představitelů USA se jedná o obvyklé manévry, které se letos uskutečnily už třikrát. „Naše revoluční síly jsou v bojové připravenosti potopit americkou letadlovou loď s jaderným pohonem jediným úderem,“ uvedl v reakci oficiální list severokorejské komunistické strany Rodong Sinmun. List přirovnal americkou loď ke „strašnému zvířeti“ a zdůraznil, že zásah proti němu by byl skutečnou ukázkou severokorejské vojenské síly. Noviny komentář otiskly na třetí straně. První dvě strany se věnovaly návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong-una na prasečí farmě. Před několika dny Rodong Sinmun pohrozil Spojeným státům mocným odstrašujícím útokem, který „promění americkou pevninu v popel.“

Záplavy v Peru

Jihoamerickou zemi sužují od ledna nejhorší záplavy za posledních dvacet let, jejichž původcem je klimatický jev El Niño. Zvýšená hladina vodních toků spolu se sesuvy podmáčené zeminy si od té doby k dnešnímu datu vyžádaly už 114 lidských životů. Podle víkendového oznámení peruánského střediska pro krizové situace bylo povodněmi postiženo přes milion lidí. Nejvíce zasaženy jsou oblasti na severním pobřeží země. Současně bylo poškozeno na 250 000 obytných domů, přes dva tisíce škol, více než pět set mostů a na 6500 kilometrů silnic. Zničeno bylo na 60 000 hektarů zemědělské půdy. Nejhorší je situace na severu v pobřežních regionech Piura, Tumbes a Lambayeque, značné škody jsou i v metropoli Limě. Z regionu Piura je hlášeno na 6000 případů onemocnění horečkou dengue, potvrzeno je jich 932, oznámil šéf epidemiologického ústavu v Piuře.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link