Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupí na půdě Evropského parlamentu, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zase bude jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Co dalšího se dnes ve světě děje?

Orbán vystoupí v Evropském parlamentu

Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupí v Evropském parlamentu, kde bude vysvětlovat kroky maďarské vlády směrem ke Středoevropské univerzitě (CEU). Současný přístup Maďarska podle Evropské komise vyvolává pochybnosti, zda je v souladu s právem a společnými hodnotami Evropské unie. Není to přitom poprvé, co Brusel kritizuje způsob vlády premiéra Orbána a údajný posun země k "neliberální" demokracii - Bruselu vadí i tvrdý přístup Orbánovy administrativy v otázce migrace.

Juncker bude jednat s Mayovou

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker bude v Londýně jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie. Už minulý týden se v Londýně s Mayovou setkal předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který po schůzce naznačil, že pokud se do konce letošního roku podaří dohodnout základní oblasti podoby britského odchodu, mohou příští rok začít jednání o budoucnosti vzájemných vztahů.

V Německu budou řešit vnitřní bezpečnost

Špičky německých vládních stran CDU a CSU budou jednat o vnitřní bezpečnosti, s projevy vystoupí i ministr vnitra Thomas de Maiziére či kancléřka Angela Merkelová. Německo v posledních měsících zažilo například bombový útok na automus fotbalistů klubu Borussie Dortmund či teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně.