3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupí na půdě Evropského parlamentu, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zase bude jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Co dalšího se dnes ve světě děje?

Orbán vystoupí v Evropském parlamentu

Maďarský premiér Viktor Orbán vystoupí v Evropském parlamentu, kde bude vysvětlovat kroky maďarské vlády směrem ke Středoevropské univerzitě (CEU). Současný přístup Maďarska podle Evropské komise vyvolává pochybnosti, zda je v souladu s právem a společnými hodnotami Evropské unie. Není to přitom poprvé, co Brusel kritizuje způsob vlády premiéra Orbána a údajný posun země k "neliberální" demokracii - Bruselu vadí i tvrdý přístup Orbánovy administrativy v otázce migrace.

Juncker bude jednat s Mayovou

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker bude v Londýně jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie. Už minulý týden se v Londýně s Mayovou setkal předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který po schůzce naznačil, že pokud se do konce letošního roku podaří dohodnout základní oblasti podoby britského odchodu, mohou příští rok začít jednání o budoucnosti vzájemných vztahů.

V Německu budou řešit vnitřní bezpečnost

Špičky německých vládních stran CDU a CSU budou jednat o vnitřní bezpečnosti, s projevy vystoupí i ministr vnitra Thomas de Maiziére či kancléřka Angela Merkelová. Německo v posledních měsících zažilo například bombový útok na automus fotbalistů klubu Borussie Dortmund či teroristický útok na vánoční trhy v Berlíně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.