Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Brexitem nemusí nic skončit. Alespoň pokud jde o úzkou spolupráci Velké Británie s Evropskou unií. Premiérka ostrovního království Theresa Mayová se o to hodlá zasadit v nadcházejících jednáních o odchodu země ze struktur osmadvacítky. Co dalšího přináší dnešní světové dění?

Spolupráce po brexitu

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová se v rámci svého setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nechala slyšet, že je její prioritou vyjednat pro svou zemi v rámci blížících se brexitových rozhovorů blízké a zvláštní vztahy s osmadvacítkou. Setkání politiků se rovněž účastnil vyjednavač Evropské komise pro brexit Michel Barnier, obě zúčastněné strany jej následně vyhodnotily jako konstruktivní.

Britská premiérka letos prohlásila, že hodlá usilovat o takzvaný tvrdý brexit, jehož prioritou je omezení počtu cizinců z unijních zemí pracujících na ostrovech. Evropští představitelé tvrdí, že v takovém případě se Londýn musí rozloučit s volným přístupem na jednotný evropský trh. Podle poradců Mayové mělo dnešní jednání za cíl zlepšit atmosféru před samotným ostrým začátkem vyjednávání, který má přijít po červnových předčasných volbách v Británii.

USA versus KLDR

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson, ministr obrany Jim Mattis a šéf zpravodajských služeb Dan Coates nastínili, kterým směrem se nadále může ubírat politika jejich země ve vztahu k diktátorskému režimu v Severní Koreji. USA se prostřednictvím přísnějších sankcí chtějí pokusit dotlačit KLDR k ukončení jaderného programu, na druhé straně ale zůstávají nadále otevřené k jednání. „Spojené státy usilují o stabilitu a mírovou denuklearizaci Korejského poloostrova. Zůstáváme otevřeni jednáním za tímto účelem. Zůstáváme však připraveni bránit nás a naše spojence,“ stojí ve společném prohlášení.

Vyjádření předcházela neobvyklá konzultace, kdy americká vláda do Bílého domu pozvala všech sto členů Senátu amerického Kongresu. Demokratický senátor Christopher Coons po schůzce řekl, že diskutovány byly i vojenské možnosti řešení. Podobné setkání prý Bílý dům připravuje i pro členy Sněmovny reprezentantů.

Útok na íránské pohraničníky

Íránská policie informovala o incidentu, v jehož rámci přišlo ve středu na íránsko-pákistánském pomezí o život deset jejích pohraničníků. Teherán ze smrti svých lidí viní v konečném důsledku pákistánskou vládu, k útoku se podle íránské agentury Tasním přihlásili ozbrojenci ze skupiny Džajš al-Adl. Íránské zdroje tvrdí, že sunnitskou skupinu Džajš al-Adl (Armáda spravedlnosti) tvoří převážně pašeráci drog a bandité. Pocházejí z Pákistánu a hlásí se k sunnitské větvi islámu. Cítí tedy nevraživost vůči většinovým íránským šíitům a mají na svědomí i obdobná přepadení pohraničních hlídek v minulosti.

Podle agentury Reuters chce Džajš al-Adl svými útoky upozornit na to, co považuje za diskriminaci sunnitských muslimů a etnických Balúčů v oblasti. Skupina je napojena na sunnitské povstalecké hnutí Džundalláh, které bojuje za práva sunnitských Balúčů v Íránu i Pákistánu. Při střetech s podobnými ozbrojenými skupinami v Íránu v posledních letech zahynuly tisícovky vojáků.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link