Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro Reuters připustil, že jeho zemi hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu. Současně upozornil, že nadále preferuje diplomatickou cestu a vyzdvihl úsilí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga pomoci situaci vyřešit mírovou cestou. Co dalšího dnes sleduje celý svět?

Trump o KLDR

Donald Trump potvrdil v rozhovoru pro agenturu Reuters, že není vyloučena válka s KLDR. „Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně,“ řekl americký prezident a dodal, že nadále preferuje jednání, která jsou ovšem obtížná. Na Jižní Koreji pak chce vymáhat asi miliardu dolarů za rozmístění protiraketového systému THAAD v zemi, s čímž tamní politici nesouhlasí. Proti rozmístění systému protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Trump v rozhovoru ocenil přístup čínského prezidenta k řešení severokorejské otázky. Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

Itálie vyšetřuje tragédii

V souvislosti s lednovým neštěstím v Apeninách, kdy po pádu laviny vyvolaném zemětřesením zahynulo v zasypaném hotelu Rigopiano 29 lidí, vyšetřují italské úřady šestici lidí, kterým hrozí obvinění ze zabití z nedbalosti. Vyšetřování se podle italských médií zaměřuje na fakt, že hotel Rigopiano nebyl před pádem laviny evakuován, ačkoli v okolí předtím napadlo dlouhá desetiletí nevídané množství sněhu. Místní policie navíc doprovodila do hotelu nejméně osm aut ve chvíli, kdy pouhé desítky hodin před tragédií padal nový sníh a oblast byla stěží průjezdná. Úřady nyní řeší míru zavinění šestice osob, mezi nimiž je šéf samosprávy provincie Pescara Antonio Di Marco, starosta obce Farindola Ilario Lacchetta či ředitel hotelu Bruno Di Tomasso, jak informovala agentura ANSA.

Papež v Egyptě

Na dvoudenní návštěvu Egypta se v pátek vydá papež František, na letiště v Káhiře by měl dorazit ve dvě hodiny středoevropského letního času. Do země, kde jsou teroristické útoky proti křesťanům častým jevem a ty poslední před necelým měsícem si vyžádaly 45 obětí, pozval hlavu římskokatolické církve prezident Abdal Fattáh Sísí spolu s imámem káhirské mešity Al-Azhar šajchem Muhammadem Ahmadem Tájibem. Papež František v úterý řekl, že si přeje, aby jeho návštěva byla „útěchou a povzbuzením pro všechny křesťany na Blízkém východě.“ Rovněž prý chce zlepšit mezináboženský dialog s muslimy. Počty křesťanů se na Blízkém východě snižují už desítky let. Války v Iráku a v Sýrii a vznik Islámského státu podle některých ohrožují samotnou budoucnost této náboženské menšiny v regionu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744