Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Donald Trump má v plánu telefonický rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Předpokládá se, že tématem rozhovoru bude i situace v Sýrii, kde každý z lídrů stojí na jiné straně sporu. A Vladimir Putin se stihne setkat ještě s další významnou političkou. V Soči bude s Angelou Merkelovou diskutovat o přípravě summitu G20. A co dalšího se dnes bude dít za hranicemi?

Trump bude telefonovat se svým ruským protějškem

Americký prezident Donald Trump má v dnešním programu naplánovaný telefonický rozhovor se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Telefonát se má podle Bílého domu uskutečnit půlhodinu po poledni místního času (18:30 SELČ). Oba prezidenti nejspíše budou hovořit o válce v Sýrii, kde Moskva podporuje režim Bašára Asada, zatímco Spojené státy stojí za povstalci, kteří se Asada snaží svrhnout, poznamenala s odvoláním na nejmenovaného představitele americké vlády agentura Reuters. V ruském tisku se nedávno objevila zpráva, že první osobní schůzka Trumpa a Putina by se mohla uskutečnit už koncem května, nikoli až na červnovém zasedání skupiny G20 v Hamburku. Kreml ovšem tuto zprávu popřel.

Putin se sejde s Merkelovou

Ruský prezident Vladimir Putin se kromě telefonátu s Trumpem sejde s dalším významným politickým lídrem, Angelou Merkelovou. S německou kancléřkou budou v černomořském letovisku Soči diskutovat podle německého vládního mluvčího o přípravách červencového summitu skupiny G20, o válce v Sýrii a na Ukrajině a o situaci v Libyi.

Americká vláda varovala turisty před cestami do Evropy

Americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany před cestami do evropských zemí. Varování zdůvodnilo trvající hrozbou teroristických útoků a odkázalo přitom na nedávné případy ve Francii, Švédsku, Rusku a Británii. Naposledy ministerstvo zahraničí USA vydalo varování před cestami do Evropy před obdobím zimních dovolených a platnost tohoto dokumentu vypršela v únoru. Ministerstvo teď sdělilo, že Američané by si měli být vědomi trvající hrozby teroristických útoků na tomto kontinentu. Činitel ministerstva podle agentury Reuters řekl, že aktuální varování není motivováno žádnou konkrétní hrozbou, ale je upozorněním na pokračující nebezpečí, zejména před letními dovolenými.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link