Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Centrista Emmanuel Macron přesvědčil v televizním duelu víc diváků než jeho sokyně v boji o křeslo francouzského prezidenta Marine Le Penová a místní volby v Británii mají naznačit výsledek parlamentních voleb, které se budou konat za pět týdnů. Jaké další zprávy ze zahraničí se dnes vyplatí sledovat?

Macron byl v televizním duelu přesvědčivější

Kandidáti na prezidenta Emmanuel Macron a Marine Le Penová se večer střetli v televizním duelu a jeden druhého vůbec nešetřil. Centristický kandidát Macron ale byl podle průzkumu přesvědčivější – myslí si to 63 procent respondentů. Za přesvědčivějšího ho označily taky dvě třetiny z těch dotázaných, kteří v prvním kole prezidentských voleb 23. dubna odevzdaly hlas krajně levicovému kandidátovi Jeanu-Luc Mélenchonovi. Z voličů konzervativce Françoise Fillona považovalo Macrona za přesvědčivějšího 58 procent oslovených.

Britové jsou poprvé od referenda k volebním urnám

Ve Velké Británii se pět týdnů před parlamentními volbami uskuteční místní volby. Kromě zástupců místních správ si voliči v šesti metropolitních regionech - mimo jiné v okolí Birminghamu, Manchesteru či Liverpoolu - poprvé přímo vyberou své starosty. Podle pozorovatelů by výsledek voleb mohl naznačit, jak dopadnou předčasné parlamentní volby, které v dubnu ohlásila premiérka Theresa Mayová. Průzkumy vítězství předpovídají Konzervativní straně a výrazné ztráty opozičním labouristům.

Trump navštíví rodný New York. Očekávají se protesty

Americký prezident Donlad Trump poprvé od nástupu do Bílého domu navštíví domovský New York, kde nadále pobývá jeho manželka Melania a nejmladší syn Barron. Trump zde byl naposledy den před prezidentskou inaugurací 19. ledna. Prezident sem přijede u příležitosti 75. výročí bitvy v Korálovém moři. Významnou událost druhé světové války Trump připomene projevem na palubě letadlové lodi USS Intrepid a sejde se zde také s australským premiérem Malcolmem Turnbullem. Trumpovu návštěvu bude doprovázet několik protestů, mimo jiné u letadlové lodi nebo u Trumpova sídla Trump Tower.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1