Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Jižní Koreji začínají prezidentské volby, v jihoafrickém Johannesburgu pokračuje soud s Radovanem Krejčířem. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

V Jižní Koreji začaly předčasné prezidentské volby

V Jižní Koreji začaly předčasné prezidentské volby vyhlášené po sesazení předchozí hlavy státu kvůli korupčnímu skandálu. O nejvyšší úřad a přízeň přibližně 42 milionů voličů se uchází 13 kandidátů, za favorita je podle průzkumů pokládán vůdce liberální opozice Mun Če-in. Tento syn severokorejských uprchlíků je stoupencem názoru, že vzájemná spolupráce s KLDR je nejlepší cestou k nápravě vztahů na Korejském poloostrově. Mun Če-in má podle průzkumů spolehlivý náskok před svými hlavním dvěma rivaly - centristou An Čchol-soem a konzervativcem Hong Čun-pchjoem.

Pokračuje soud s Radovanem Krejčířem

V úterý bude pokračovat soud s Radovanem Krejčířem kvůli více než tři roky staré vraždě libanonského dealera drog Sama Issy. Ten byl původně považován za Krejčířova pobočníka a podle prokurátora zemřel v říjnu 2013 proto, že mu Krejčíř nechtěl vrátit peníze. Soud kvůli této vraždě se opakovaně odsouval; někteří jihoafričtí novináři sledující kauzu napočítali čtyři desítky odkladů. Krejčíř si v Jihoafrické republice již odpykává trest za únos a mučení a je obžalován ještě v několika jiných kauzách, včetně pokusu o útěk z vězení.

V Madridu soudí syrské důstojníky

V Madridu proběhne další soudní slyšení v případu vyšetřování porušování lidských práv důstojníky syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Soud zasedá na popud Španělky, jejíž syrský bratr zmizel v Sýrii v roce 2013. Jeho rodina posléze zjistila, že byl zatčen a umučen v syrském vězení. Soudce Eloy Velasco nařídil vyšetřování kvůli trestným činům terorismu a násilného zmizení i přes námitku prokuratury, že španělská justice k takovému vyšetřování není kompetentní. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1