Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Na Aljašce se scházejí ministři zahraničí osmi států Arktické rady a premiér Bohuslav Sobotka se vrací ze státní návštěvy Lucemburska zpět do Česka, kde mezitím pokračuje vládní krize. Co by vám dnes nemělo uniknout? 

Na Aljašce se schází Arktická rada, setkají se i Lavrov a Tillerson

Na Aljašce se scházejí ministři zahraničí osmi států Arktické rady, tedy USA, Ruska, Kanady, Dánska, Finska, Islandu, Norska, Švédska. V agendě mají především zhodnocení dvouletého amerického předsednictví v radě, které bylo podle americké diplomacie zaměřeno na „udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí v Arktidě“. Předsednictví v radě po USA převezme Finsko.

Sobotka se rozloučí s Lucemburskem

Čtvrtek je závěrečný den návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Lucembursku. Premiér má v plánu setkání s předsedou lucemburského parlamentu Marsem di Bartolomeem a lucemburským velkovévodou Jindřichem I., návštěvu a prohlídku katedrály Notre-Dame či položení květin u hrobu Jana Lucemburského.

Evropská komise zveřejní ekonomickou předpověď

Evropská komise ve čtvrtek zveřejní svou jarní markoekonomickou předpověď. Materiál se bude zabývat vývojem ekonomik zemí Evropské unie, ale rovněž i některých dalších států, pro letošní rok i následující období. Predikci dopoledne představí evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1