Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Čerstvě jmenovaný francouzský prezident Emmanuel Macron by měl dnes oznámit jméno nového předsedy vlády a poté odjet na svou první zahraniční cestu. V Rakousku se rozhodne o předčasných volbách. Jaké další události ve světě by vám dnes neměly uniknout?

Macron oznámí jméno předsedy vlády a odjede do Německa

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámí jméno nového předsedy vlády. Odpoledne odjede také na svou první zahraniční návštěvu do Berlína, kde jej přijme kancléřka Angela Merkelová. Macron se svého úřadu ujal v neděli. Jako o favoritovi na jeho šéfa vlády hovoří francouzská média o pravicovém starostovi města Le Havre, šestačtyřicetiletém Edouardu Philippeovi. Zmiňována je kromě jiných ale i současná šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a do nedávna padalo i jméno Macronova politického spojence, centristy Françoise Bayroua.

V Rakousku rozhodnou o předčasných volbách

Předsedové stran rakouské koalice by dnes měli rozhodnout, zda ukončí vládní spolupráci a zemi povedou k předčasným volbám. S návrhem jde za kancléřem a šéfem sociálních demokratů (SPÖ) Christianem Kernem ministr zahraničí Sebastian Kurz, kterého vedení lidovců (ÖVP) v neděli vybralo jako nového šéfa strany. Populární 30letý šéf rakouské diplomacie si přeje ukončení znesvářené velké koalice a uspořádání předčasných voleb v září. Kernovi navrhne, aby obě vládní strany společně předložily návrh na vypsání nových parlamentních voleb.

Řecký soud má projednat případ Čechů obviněných ze špionáže

Řecký soud projedná odročený případ dvou Čechů obviněných ze špionáže. Martin Pezlar a Ivan Buchta podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali výhradně jako turisté. Soud stání s oběma Čechy na dnešek odročil 3. května, kdy se nedostavil hlavní svědek žalující strany.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1