3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět | info.cz

Články odjinud

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise bude spolu s europoslanci řešit migrační kvóty. S jistotou se očekává, že se kritiky dočkají Maďarsko, Polsko, Rakousko, ale i Česká republika. Co dalšího se děje ve světě právě v těchto chvílích?

Migrační kvóty

Po dnešním zasedání Evropské komise se dočkají s pravděpodobností hraničící s jistotou ostré výtky Maďarsko, Polsko, Rakousko a Česká republika za jejich přístup k migrační krizi a především ke kvótám. Zatímco v tuzemsku našlo nový domov dvanáct z 2 600 osob, které mělo Česko převzít, zbylé tři státy nepřijaly z Řecka a Itálie nikoho. Problémem se budou zabývat rovněž europoslanci a i z jejich strany se očekává vlna kritiky. Státy EU se v létě 2015 dohodly na dobrovolném převzetí 40 000 osob, v září bylo proti vůli části z nich prosazeno přerozdělení dalších 120 000. Dvouletý program v praxi příliš nefunguje - přes zrychlení v posledních měsících si země k 11. květnu převzaly jen 18 418 lidí. Komise by dnes měla kromě jiného zveřejnit aktualizované údaje. Nedávno přitom sama připustila, že celkové číslo počítající s desítkami tisíc přesouvaných migrantů naplněno nebude.

Trump vyzradil tajemství

Podle informací amerického listu The Washington Post s odvoláním na současné a bývalé americké představitele vyzradil prezident Donald Trump ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajné informace o teroristické organizaci Islámský stát. Ty měly pocházet od od zahraničního zdroje amerických tajných služeb a jejich vyzrazením hlava státu prý ohrozila zásadní zpravodajský zdroj USA. Činitelé Bílého domu vyloučili, že by Trump s Rusy řešil zdroje či metody zpravodajských služeb, prozrazení tajné informace však nepopřeli. Podle washingtonského deníku a agentury Reuters vyzradil Trump informaci spadající do kategorie přísně tajných, kterou Washington získal prostřednictvím rozvědky některého z amerických spojenců. Týkala se prý hrozby IS spojené s použitím laptopů v letadlech.

Vyděračský virus možná z KLDR

Strůjci vyděračského počítačového programu WannaCry, který byl zjištěn asi u 300 tisíc uživatelů ze 150 zemí světa včetně důležitých institucí, jako jsou například nemocnice, jsou možná severokorejští hackeři. Podle společností Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru, který poprvé ochromil výpočetní techniku minulý pátek, část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycím jménem pro severokorejské hackery. Jejich zjištění budou nyní v dotčených státech prověřovat policisté, kteří po útočnících dosud bezvýsledně pátrali. Skupině známé jako Lazarus je připisováno autorství některých hackerských útoků většinou s cílem vydělat peníze, mimo jiné krádeže 81 milionů dolarů (téměř dvou miliard korun) z bangladéšské banky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud