Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise bude spolu s europoslanci řešit migrační kvóty. S jistotou se očekává, že se kritiky dočkají Maďarsko, Polsko, Rakousko, ale i Česká republika. Co dalšího se děje ve světě právě v těchto chvílích?

Migrační kvóty

Po dnešním zasedání Evropské komise se dočkají s pravděpodobností hraničící s jistotou ostré výtky Maďarsko, Polsko, Rakousko a Česká republika za jejich přístup k migrační krizi a především ke kvótám. Zatímco v tuzemsku našlo nový domov dvanáct z 2 600 osob, které mělo Česko převzít, zbylé tři státy nepřijaly z Řecka a Itálie nikoho. Problémem se budou zabývat rovněž europoslanci a i z jejich strany se očekává vlna kritiky. Státy EU se v létě 2015 dohodly na dobrovolném převzetí 40 000 osob, v září bylo proti vůli části z nich prosazeno přerozdělení dalších 120 000. Dvouletý program v praxi příliš nefunguje - přes zrychlení v posledních měsících si země k 11. květnu převzaly jen 18 418 lidí. Komise by dnes měla kromě jiného zveřejnit aktualizované údaje. Nedávno přitom sama připustila, že celkové číslo počítající s desítkami tisíc přesouvaných migrantů naplněno nebude.

Trump vyzradil tajemství

Podle informací amerického listu The Washington Post s odvoláním na současné a bývalé americké představitele vyzradil prezident Donald Trump ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajné informace o teroristické organizaci Islámský stát. Ty měly pocházet od od zahraničního zdroje amerických tajných služeb a jejich vyzrazením hlava státu prý ohrozila zásadní zpravodajský zdroj USA. Činitelé Bílého domu vyloučili, že by Trump s Rusy řešil zdroje či metody zpravodajských služeb, prozrazení tajné informace však nepopřeli. Podle washingtonského deníku a agentury Reuters vyzradil Trump informaci spadající do kategorie přísně tajných, kterou Washington získal prostřednictvím rozvědky některého z amerických spojenců. Týkala se prý hrozby IS spojené s použitím laptopů v letadlech.

Vyděračský virus možná z KLDR

Strůjci vyděračského počítačového programu WannaCry, který byl zjištěn asi u 300 tisíc uživatelů ze 150 zemí světa včetně důležitých institucí, jako jsou například nemocnice, jsou možná severokorejští hackeři. Podle společností Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru, který poprvé ochromil výpočetní techniku minulý pátek, část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus, která je podle mnoha expertů krycím jménem pro severokorejské hackery. Jejich zjištění budou nyní v dotčených státech prověřovat policisté, kteří po útočnících dosud bezvýsledně pátrali. Skupině známé jako Lazarus je připisováno autorství některých hackerských útoků většinou s cílem vydělat peníze, mimo jiné krádeže 81 milionů dolarů (téměř dvou miliard korun) z bangladéšské banky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1