Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump má další potíže. Nejen, že na svém twitterovém účtu de facto potvrdil, že vyzradil Rusku citlivé informace. Odvolaný šéf FBI James Comey navíc uvedl, že po něm Trump žádal zastavit stíhání Michaela Flynna, který byl vysoce postaveným poradcem prezidenta. Co dalšího hýbe světovým děním?

Trumpovy trampoty

V souvislosti s údajným vyzrazením tajných informací americkým prezidentem ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi se stále častěji mluví o jeho impeachmentu. Přitížit Donaldu Trumpovi může záznam jeho rozhovoru s odvolaným šéfem FBI Jamesem Comeym. List The New York Times uvádí, že po něm chtěl, aby zastavil vyšetřování bývalého Trumpova poradce Michaela Flynna, který odstoupil kvůli vazbám na Rusko. Rozhovor se odehrál v Oválné pracovně z 15. února, tedy den po Flynnově rezignaci. Záznam prý nepodléhá utajení a jeden z Comeyho spolupracovníků přečetl jeho část reportérovi deníku. Bílý dům to popírá.

Nová francouzská vláda

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron by měl odpoledne spolu s premiérem Édouardem Philippem představit novou vládu. Podle médií by polovinu kabinetu měly tvořit ženy a měla by v něm být rovným poměrem zastoupena levice, pravice i středoví politici. Původně mělo být složení kabinetu oznámeno již v úterý. Macron ale chtěl získat čas na prověrky majetkové situace budoucích ministrů. Jde zejména o to, zda se  u nich nevyskytly problémy s placením daní či zda nejsou v konfliktu zájmů. Philippe v pondělí večer v televizi řekl, že bude usilovat o vytvoření takové vlády, která bude mít oporu „pokrokové většiny v parlamentu“. 

Špionka Manningová na svobodě

Po sedmiletém pobytu za mřížemi bude z vojenského vězení v texaském Fort Leavenworthu propuštěna Chelsea Manningová. Ta v letech 2009-2010 ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks více než 700 000 utajovaných armádních a diplomatických dokumentů. U soudu dostala trest odnětí svobody v délce trvání 35 let, následně jí byl zmírněn prezidentem Barackem Obamou před jeho odchodem z funkce. Hned po svém odsouzení v roce 2013 nastoupil Manning cestu ke změně pohlaví, přestože celou dobu byl držen v mužské věznici. Dnes devětadvacetiletá Chelsea Manningová se bude na svobodě zabývat obhajobou práv transgenderových osob.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1