Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump navštíví Izrael. Sejde se s představiteli státu a začne se věnovat urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Jaké zprávy ze zahraničí by vám dnes neměly uniknout?

Trump se bude v Izraeli snažit o oživení jednání s Palestinou

Den po účasti na summitu arabských státníků dnes zavítá Donald Trump v rámci své první zahraniční cesty do Izraele, kde se sejde s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Hlavním bodem jednání bude mírové urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. Část místních médií sice opatrně mluví o tom, že by mohl oznámit obnovení mírových rozhovorů, další však upozorňují, že půjde především o to, aby se americký prezident ve složité problematice izraelsko-palestinských vztahů zorientoval.

Státy EU potvrdí Barnierovi mandát pro jednání o brexitu

Členské země Evropské unie potvrdí, že s Brity o jejich odchodu z EU bude vyjednávat tým vedený Michelem Barnierem. Rada pro všeobecné záležitosti také tomuto někdejšímu eurokomisaři schválí konkrétní mandát pro první fázi rozhovorů. Mandát, který od zástupců 27 členských zemí Barnier dostane, klade důraz především na to, aby po brexitu zůstala zachována stejná úroveň práv občanů zemí EU v Británii a Britů v EU. Důležitým a zároveň sporným tématem je otázka finančního vyrovnání, významné je pro EU také zachování právní kontinuity a vyřešení otázky hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

KLDR potvrdila „úspěšný“ test rakety

Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Vystřelila ji v neděli z oblasti severně od Pchjongjangu a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova. Podle agentury AFP šlo o pozemní verzi rakety Pukguksong-2 odpalované jinak z ponorek a poháněné pevným palivem. Testu přihlížel i vůdce Kim Čong-un a podle severokorejské agentury KCNA je systém připraven k vojenskému využití. Na žádost Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, které nový test severokorejské rakety ostře odsoudily, se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1