Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions je dalším mužem z kabinetu prezidenta Donalda Trumpa, který se v předvolebním období scházel s ruským velvyslancem. Co dalšího byste měli dnes vědět?

Sessions a ruský velvyslanec

Stávající ministr spravedlnosti Spojených států se před loňskými prezidentskými volbami dvakrát sešel s ruským velvyslancem v zemi. Informaci přinesl deník The Washington Post, Sessionsův úřad ji vzápětí potvrdil. V USA vzbudilo zjištění obavy a rozpaky v souvislosti se skutečností, že ministerstvo spravedlnosti je nadřízeným orgánem FBI, která v současnosti vyšetřuje možný zásah Ruska do voleb. Pro Sessionse může představovat problém, že se o svých setkáních nezmínil při slyšení v Senátu před svým potvrzením do funkce, ačkoliv byl na kontakty s Rusy přímo dotázán. Bílý dům podle televize CNN informace označil za další příklad manipulativního nátlaku demokratů na prezidenta. „Nikdy jsem se nesešel s žádným ruským představitelem, abych s ním diskutoval o tématech kampaně. Nemám ponětí, co tahle obvinění znamenají. Jsou falešná,“ uvedl Sessions.

Malajsie zavádí víza pro KLDR

Smrt Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru se stala impulzem pro zrušení bezvízového styku mezi Malajsií a Severní Koreou. Jihoasijský stát své rozhodnutí odůvodnil obavami o bezpečnost. Jižní Korea a Spojené státy dospěly k názoru, že za smrtí bratra severokorejského diktátora stojí tajné služby KLDR. Pchjongjang oproti tomu nadále odmítá uznat, že je zavražděným mužem skutečně Kim Čong-nam, vyšetřování malajských úřadů označuje za zmanipulované a požaduje okamžité vydání těla.

Severní Irsko čekají předčasné volby

Část Irska spadající pod Velkou Británii dnes čekají kvůli rozpadu vládní koalice po pouhých deseti měsících od voleb řádných předčasné volby do regionálního parlamentu. Dnešní volby vnímají mnozí jako hlasování o budoucím směřování Severního Irska tváří v tvář nadcházejícímu vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Političtí komentátoři mluví o nejdůležitějším hlasování od roku 1998, brexit se stal jednoznačně hlavním tématem v předvolební kampani. Rozkol ve vládě Demokratické unionistické strany a separatistické republikánské strany Sinn Féin vyvolal skandál kolem programu obnovitelných energií z roku 2012. Ukázalo se, že na dotace pro podniky, které přejdou na ekologicky šetrnou energii, nebyly stanoveny žádné stropy, a z regionální pokladny tak na ně poputuje o stovky milionů liber více, než se čekalo. Podle odhadů bude nejsilnější stranou v parlamentu opět DUP a Sinn Féin by měla skončit druhá. Obě strany na sebe budou zřejmě odkázané i při sestavování budoucí vlády.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744