Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

Americký viceprezident Mike Pence používal v době, kdy byl guvernérem státu Indiana, soukromý e-mail k oficiální komunikaci. Řeší tak podobný problém jako demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Německo zjistilo, že v zemi roste počet chudých. Ve Francii dostal Kurd za útok na Žida sedmiletý trest vězení. Co ze světového dění byste dnes měli vědět?

Pence jako Clintonová

Americký viceprezident Mike Pence má podobný problém, kterému v předvolební kampani čelila demokratická kandidátka Hillary Clintonová. V době, kdy byl guvernérem státu Indiana, používal soukromý e-mail i k oficiální komunikaci. E-maily se podle listu Indianapolis Star týkaly i citlivých bezpečnostních otázek. Pencův účet minulé léto napadli hackeři. Deník však zároveň zdůraznil, že zákony státu Indiana nezakazují veřejným činitelům používání soukromé elektronické pošty.

Německo má rekordní počet chudých

Počet chudých lidí v Německu dosáhl nového maxima. V roce 2015 činil v celostátním průměru podíl chudých 15,7 procenta, což je o procentní bod více než v roce 2005. Chudoba se zvýšila ve všech ohrožených skupinách, nejvíc ale u důchodců. Vyplývá to z výroční zprávy několika výzkumných a občanských organizací. Stoupající tendence se projevila na území bývalého západního Německa a v Berlíně. Výjimku představuje pouze Bavorsko a město Hamburk, kde podíl chudých víceméně stagnoval. Chudých naopak výrazně ubylo ve spolkových zemích bývalého východního Německa.

Kurd dostal 7 let za útok na žida

Soud ve Francii poslal na sedm let za mříže 17letého tureckého Kurda, který loni v lednu v Marseille napadl mačetou židovského učitele. Mladík po činu prohlásil, že jednal ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS). Hlava židovské obce v Marseille po útoku doporučila svým souvěrcům, aby na ulicích nenosili typickou čepičku, zvanou jarmulka či kipa. Napadený muž ji na hlavě měl.