Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

Americká sněmovna reprezentantů bude hlasovat o zrušení reformy zdravotního pojištění, kterou prosadil předchoz prezident Barack Obama. Očekává se, že spolkový sněm v Německu schválí zavedení poplatků na dálnicích pro osobní auta, které by se měly týkat i Čechů. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Zrušení Obamacare

Hlasování o zdravotnické reformě prosazuje hlavně Obamův nástupce v Bílém domě Donald Trump, který se rozhodl podstoupit tento riskantní krok, přestože rebelové z řad republikánské většiny hrozí, že potopí jeho verzi zákona o zdravotním pojištění. „Jestli se to nepovede, přejdeme k jiným věcem, než je zdravotnictví, třeba daňové reformě. A zůstane Obamacare,“ konstatoval republikánský zákonodárce Chris Collins. Po Sněmovně reprezentantů případně čeká Trumpův zákon ještě hlasování v Senátu, kde může být podle médií cesta ke schválení ještě těžší.

Mýtné pro osobní auta na dálnicích

Německo už sice zákon o mýtném pro osobní auta schválilo v roce 2015, kvůli výhradám Evropské komise a protestům sousedních zemí ho ale dosud nezavedlo do praxe. I nový návrh ale počítá s tím, že dálniční poplatky budou de facto platit jen zahraniční řidiči. Návrh proto kritizuje několik evropských zemí, podle nichž je nadále diskriminační vůči cizincům. Přes spory, které zákon budí, je však pravděpodobné, že ho nakonec němečtí poslanci schválí. S placením za německé dálnice tak od roku 2019 musí počítat i čeští řidiči.

Jehovisté v Rusku pod palbou

Ruské ministerstvo spravedlnosti pozastavilo činnost náboženské společnosti Svědkové Jehovovi v celé zemi a požádalo soud, aby zakázal tuto organizaci jako extremistickou. Konečné rozhodnutí o zákazu organizace, která v zemi působí od roku 1991, má Nejvyšší soud přijmout 5. dubna.

Každý z více než 170 000 jehovistů v Rusku „by mohl být trestně stíhán pouze za to, že se účastní náboženských setkání, čte si s ostatními bibli nebo mluví s lidmi o své víře“. „Kdyby nejvyšší soud rozhodl ve prospěch ministerstva, mělo by to pro Svědky Jehovovy v Rusku katastrofální následky,“ stojí na webu organizace.