3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

3 důležité věci ze světa, které byste měli dnes vědět

Americká sněmovna reprezentantů bude hlasovat o zrušení reformy zdravotního pojištění, kterou prosadil předchoz prezident Barack Obama. Očekává se, že spolkový sněm v Německu schválí zavedení poplatků na dálnicích pro osobní auta, které by se měly týkat i Čechů. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Zrušení Obamacare

Hlasování o zdravotnické reformě prosazuje hlavně Obamův nástupce v Bílém domě Donald Trump, který se rozhodl podstoupit tento riskantní krok, přestože rebelové z řad republikánské většiny hrozí, že potopí jeho verzi zákona o zdravotním pojištění. „Jestli se to nepovede, přejdeme k jiným věcem, než je zdravotnictví, třeba daňové reformě. A zůstane Obamacare,“ konstatoval republikánský zákonodárce Chris Collins. Po Sněmovně reprezentantů případně čeká Trumpův zákon ještě hlasování v Senátu, kde může být podle médií cesta ke schválení ještě těžší.

Mýtné pro osobní auta na dálnicích

Německo už sice zákon o mýtném pro osobní auta schválilo v roce 2015, kvůli výhradám Evropské komise a protestům sousedních zemí ho ale dosud nezavedlo do praxe. I nový návrh ale počítá s tím, že dálniční poplatky budou de facto platit jen zahraniční řidiči. Návrh proto kritizuje několik evropských zemí, podle nichž je nadále diskriminační vůči cizincům. Přes spory, které zákon budí, je však pravděpodobné, že ho nakonec němečtí poslanci schválí. S placením za německé dálnice tak od roku 2019 musí počítat i čeští řidiči.

Jehovisté v Rusku pod palbou

Ruské ministerstvo spravedlnosti pozastavilo činnost náboženské společnosti Svědkové Jehovovi v celé zemi a požádalo soud, aby zakázal tuto organizaci jako extremistickou. Konečné rozhodnutí o zákazu organizace, která v zemi působí od roku 1991, má Nejvyšší soud přijmout 5. dubna.

Každý z více než 170 000 jehovistů v Rusku „by mohl být trestně stíhán pouze za to, že se účastní náboženských setkání, čte si s ostatními bibli nebo mluví s lidmi o své víře“. „Kdyby nejvyšší soud rozhodl ve prospěch ministerstva, mělo by to pro Svědky Jehovovy v Rusku katastrofální následky,“ stojí na webu organizace. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.