Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Velká Británie drží smutek za oběti teroristického útoku v Manchesteru. Policisté zadrželi v souvislosti s činem 23letého muže a uvedli, že sebevražedný atentát má na svědomí Salman Abedi. Terorista se včera večer odpálil u haly, ze které odcházeli návštěvníci koncertu, mezi nimi i mnoho dětí. Co důležitého se dnes ve světě děje?

Teror v Manchesteru

Teroristický útok v multifunkční hale v anglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, nepřežilo 22 lidí, mezi nimi i děti a mladiství. Policie sebevražedného atentátníka identifikovala jako Salmana Abediho. Zatím není jasné, zda útočník jednal sám, nebo mu s přípravou pomáhali další lidé. K akci se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, jak je v podobných případech obvyklé. V souvislosti s útokem policisté zadrželi 23letého muže. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. Britské politické strany v reakci na tragédii přerušily kampaň před předčasnými parlamentními volbami.

Trump mluvil v Izraeli o míru

Prezident USA Donald Trump během návštěvy Izraele nešetřil optimismem ohledně dosažení míru na Blízkém východě. Ujišťoval, že židovský stát i Palestinci mají k uzavření mírové dohody dostatek vůle. Konkrétní fakta o deklarovaném pokroku ale neoznámil. Vyhnul se i dalším sporným otázkám, ať už jde o budování židovských osad na okupovaných územích, status Jeruzaléma nebo existenci palestinského státu. Trump v Jeruzalémě krátce navštívil památník obětem holokaustu Jad vašem. Izraelce ujistil o spojenectví USA.

Turecko dál hledá pučisty

Turecko v souvislosti s loňským zmařeným pokusem o puč pokračuje v rozsáhlých raziích. Nově vydalo 69 zatykačů na pracovníky kontrolního telekomunikačního úřadu a orgánu pro dohled nad kapitálovými trhy. Následně policie vyhlásila pátrání po 144 lidech včetně policistů, vojáků a prokurátorů. Dotčené osoby Ankara podezřívá z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého Turecko označilo za strůjce. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1