Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Za bombový útok na koncertě Ariany Grand v Manchesteru je zodpovědná skupina lidí, věří britská policie. V kontinentální Evropě se mezitím schyluje k audienci Donalda Trumpa, kterého v Belgii přijme král Filip. Do dalšího se nyní ve světě děje?

Za útok v Manchesteru je zřejmě odpovědná skupina lidí

Britská policie je přesvědčena o tom, že za pondělní teroristický útok v Manchesteru je odpovědná celá skupina lidí. Nyní tak usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila a po dalších komplicích, řekl šéf manchesterské policie Ian Hopkins. V nemocnicích stále zůstává 64 zraněných, dvacet z nich je podle zdravotníků v kritickém stavu. Známa už je i identita poloviny z 22 obětí atentátu. Jsou mezi nimi i dívky ve věku osmi, patnácti a osmnácti let a několik rodičů, kteří čekali po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grande na děti ve vstupní hale. Mezi mrtvými je i polský manželský pár.

Trump zamířil do Bruselu, přijme ho belgický král

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Bruselu, kde rovnou z letiště zamířil do belgického královského paláce na audienci u krále Filipa. Kromě královského páru se Trump v paláci setká i s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Poté Trump přespí na americkém velvyslanectví a ve čtvrtek dopoledne bude jednat s představiteli EU. Na čtvrteční odpoledne pak má americký prezident naplánován summit NATO. Pro Trumpa to bude první příležitost vidět pohromadě zástupce většiny evropských zemí, a spolu s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na něj proto budou upírány zraky většiny přítomných. 

Rusko udržuje strategickou rovnováhu s NATO

Ruská armáda obdržela tolik nových zbraní, že je s to udržet strategickou rovnováhu se Severoatlantickou aliancí (NATO), uvedl v ruském parlamentu ministr obrany Sergej Šojgu. Současně zdůraznil, že ruské výdaje na obranu jsou mnohem nižší než v případě Spojených států a i Číny. „Strategická raketová vojska se přezbrojují na moderní rakety Jars, které se vyznačují zvýšenou schopností překonat protiraketovou obranu protivníka,“ řekl Šojgu, podle kterého jsou tyto rakety již ve výzbroji devíti pluků.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1