Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Letouny mezinárodní koalice pro boj s terorismem pod vedením Spojených států zaútočily v pátek ráno na syrské město Majádín. Zemřelo minimálně 80 rodinných příslušníků islamistů včetně 33 dětí. Co dalšího se právě teď odehrává ve světě?

Nálet na Majádín nepřežilo 80 příbuzných teroristů

Bezmála padesátitisícové město Majádín na východě Sýrie, které ovládá teroristická organizace Islámský stát, se v pátek ráno stalo terčem protiteroristické koalice pod vedením USA. Podle údajů zveřejněných AFP s odkazem na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), zahynulo minimálně 80 rodinných příslušníků radikálů včetně 33 dětí. Při náletu byla zasažena obecní budova, ve které se příbuzní bojovníků Islámského státu ukrývali, čísla vycházejí z údajů zdravotnických zařízení v Majádínu. SOHR informovala už dříve o koaličních náletech ve středu a čtvrtek, kdy zahynulo 50 civilistů, kteří rovněž patřili do rodin teroristů z Islámského státu.

Útok na koptské křesťany v Egyptě

Egyptští Koptové čelili dalšímu útoku, který má za následek 28 obětí na životech a více než dvě desítky zraněných. Křesťané cestovali dvěma autobusy a malým nákladním autem do kláštera v provincii Mínja jižně od Káhiry, když je zastavili neznámí muži a zahájili palbu. V oblasti žije početná koptská menšina, celkem v Egyptě tvoří Koptové asi 10 % z 94milionové populace země. Atentát striktně odsoudilo Německo prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí, jak informuje tamější tisková agentura DPA: „Tento druh terorismu proti lidem s jinou vírou je strašlivý, hrozný, je to jednoduše jen tragédie.“

Německo proti odpůrcům vakcín

Spolková republika chce proti odpůrcům očkování dětí nasadit tvrdší postup než dosud. Podle návrhu zákona, který by měl parlament schválit příští týden, by měly mateřské školy povinnost hlásit zdravotním úřadům každého rodiče, který jim nebude schopen předložit důkaz, že se o očkování svého potomka neporadil s pediatrem. Povinnost předložit takový dokument byla v Německu uvedena do praxe v polovině roku 2015, rodičům za neočkování dětí hrozí pokuty, jejichž maximální výše může být 2 500 eur (cca 66 000 Kč).

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1