Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Německá police zadržela Syřana, který plánoval teroristický útok v Berlíně. Teprve 17letého mladíka úřadům nahlásili členové rodiny. Francouzští celníci zadrželi stimulanty pro islamisty mířící do Česka. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Německá police překazila útok v Berlíně

Německá policie zadržela 17letého Syřana, kterého podezřívá z přípravy sebevražedného teroristického útoku v Berlíně. Policejní zátah proběhl na severovýchodě spolkové země Braniborsko v obci Gerswalde. Podle braniborského zemského ministra vnitra Karla-Heinze Schrötera poslal Syřan své matce elektronickou zprávu, ve které se o plánovaném atentátu přímo zmínil. Schröter upřesnil, že vyšetřovatelé přišli na stopu mladíka díky upozorněním z jiných německých spolkových zemí. Podle agentury Reuters ho úřadům nahlásili členové jeho rodiny.

Ve Francii zadrželi stimulanty pro islamisty mířící do Česka

Francouzští celníci zabavili v lednu a v únoru na pařížském letišti Roissy asi 135 kilogramů stimulantu Captagon, přezdívaného droga džihádistů. První várka 350 tisíc tablet tohoto léku zadržená na začátku ledna byla schována v průmyslových formách. Zásilka podle celní správy směřovala z Libanonu do České republiky. Konečnou destinací drogy byla ale podle ní Saúdská Arábie. Druhá zásilka směřovala z Libanonu do Afriky. Francouzská celní správa uvedla, že jde o první dodávku Captagonu zadrženou ve Francii. Její hodnotu na černém trhu odhadli celníci na 1,5 milionu eur (téměř 40 milionů Kč).

Europarlament řeší situaci českých médií

Rizika politického zneužívání médií v České republice projednávají v Bruselu poslanci z Výboru pro občanské svobody, právo a vnitřní záležitosti Evropského parlamentu. Podvečerní jednání předchází čtvrteční debatě o stejném tématu na plénu europarlamentu. Téma se na program dostalo poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil. Sám Babiš prohlásil, že by evropské instituce neměly zasahovat do vnitřních záležitostí České republiky

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1