Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Rusové ovlivňovali prezidentské volby, prohlásil během senátního slyšení bývalý ředitel FBI James Comey. Dodal však, že prezident Donald Trump mu výslovně nenařídil, aby vyšetřování jejich vlivu ukončil. Britové v předčasných volbách vybírají nový parlament. Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker kritizoval Česko za neochotu přijímat uprchlíky. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Rusové ovlivňovali volby, řekl Comey v Senátu

Bývalý ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey během slyšení v Senátu prohlásil, že neexistují pochyby o ruském zasahování do loňských prezidentských voleb v USA. Před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami si řekl, že Trump mu nenařídil vyšetřování kauzy zastavit, ale chtěl po něm, aby upustil od prověřování jeho tehdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna. Comey dodal, že Trump zjevně podmiňoval jeho setrvání ve funkci loajalitou vůči šéfovi Bílého domu.

Britové volí nový parlament

Obyvatelé Británie vyrazili k předčasným parlamentním volbám, které mohou na dlouhá léta určit podobu vztahů jejich země s Evropskou unií. Právě tzv. brexit je pro řadu z nich hlavním tématem hlasování. Těmi dalšími jsou otázky daní či zdravotních a sociálních služeb. Průzkumy favorizují konzervativce premiérky Theresy Mayové, na které se ovšem opoziční labouristé vedení Jeremym Corbynem v závěru kampaně dotahovali. Podle údajů několika volebních komisí v centru Londýna kolem 15:00 SELČ byla účast mírně nadprůměrná. Místnosti se zavřou ve 23 hodin českého času.

Juncker kritizuje Česko kvůli migrantům

Česká republika přijímá pomoc od Evropské unie, a měla by proto prokázat solidaritu při společném řešení migrační krize. Při návštěvě Prahy to prohlásil předseda Evropské komise Jean Claude Juncker. Reagoval na oznámení české vlády, že už nepřijme žádné další migranty podle kvót, které členské země schválily předloni. Juncker také prohlásil, že všechny země EU chtějí demokratickou, prosperující a bezpečnou Evropu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1