Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Velkou Británii čeká nelehké povolební vyjednávání, na jehož konci může být menšinová vláda konzervativců pod vedením dosavadní premiérky Theresy Mayové. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker doufá, že výsledky voleb nezdrží jednání o tzv. brexitu. Arabské země sestavily černou listinu katarských osob a spolků. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Mayová kráčí k menšinové vládě

Britská premiérka Theresa Mayová chce navzdory volební ztrátě sestavit novou vládu, která Británii poskytne jistotu, již země podle ní potřebuje více než kdy jindy. Vládní Konzervativní strana sice získala ve čtvrtečních předčasných parlamentních volbách nejvíce křesel v Dolní sněmovně, přišla ale o většinu. Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje je menšinový kabinet konzervativců s podporou severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Evropští i čeští politici uvedli, že doufají v rychlé sestavení vlády a zahájení jednání o tzv. brexitu - britském odchodu z Evropské unie, pro který se loni Britové vyslovili v referendu. Britská libra se v reakci na výsledky voleb propadla vůči dolaru na nejnižší úroveň od dubna, během dne ale část ztrát smazala.

Volby brexit nezdrží, doufá Juncker

Evropská komise je připravena pokračovat v jednání o brexitu okamžitě, Prohlásil to šéf komise Jean-Claude Juncker. Věří, že výsledky voleb, v nichž vládnoucí konzervativci premiérky Theresy Mayové ztratili po hlasování většinu v parlamentu, nebudou jednání o odchodu Británie z EU zdržovat. Juncker připomněl, že jednání s Londýnem se povedou ve dvou fázích. Nejprve je nutné se domluvit na podmínkách odchodu. Až následně budou EU a Británie řešit budoucí uspořádání vztahů.

Arabské země sestavily černou listinu pro Katar

Čtyři z arabských států, které tento týden přerušily diplomatické styky s Katarem kvůli jeho údajné podpoře terorismu, ve společném prohlášení označily za teroristy 59 lidí a 12 organizací. Jsou mezi nimi i charitativní organizace spjaté s Katarem. Katarská vláda seznam odmítla s tím, že se nezakládá na faktech. Černou listinu kritizovala i londýnská organizace pro lidská práva. Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela by měly státy blokádu Kataru ukončit a celý spor řešit diplomaticky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1