Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions bude vypovídat v Senátu. Chce reagovat na vystoupení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Útočník na nádraží v Mnichově zranil čtyři lidi. Rusko odmítá výzvy k propuštění demonstrantů. Co důležitého se dnes děje v zahraničí?

Sessions bude vypovídat v Senátu

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions bude vypovídat před senátním výborem pro tajné služby. Ten vyšetřuje údajné ruské zásahy do loňské prezidentské kampaně. Sessions chce reagovat na vystoupení bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Comey minulý týden řekl, že se prezident Donald Trump aktivně snažil ovlivňovat vyšetřování svého bývalého poradce Michaela Flynna. Sessionsovo vystoupení bude veřejné. Sessions, který s Trumpem spolupracoval už v době kampaně, podle amerických médií hraje v ruské kauze roli kvůli svým kontaktům s ruským velvyslancem, o nichž není známo příliš podrobností.

Střelba v Mnichově

Celkem čtyři lidé, včetně policistky a pachatele, zranil útočník při ranní přestřelce na nádraží příměstské dráhy u Mnichova. Muž vytrhl policistovi služební zbraň a postřelil jeho kolegyni a dva kolemjdoucí. Život 26leté policistky je stále v ohrožení. Pachatel, kterým je sedmatřicetiletý Němec, byl také postřelen a po krátkém pokusu o útěk z místa činu ho policisté zadrželi. Podle policie nešlo o teroristický útok. Událost vyšetřuje jako pokus o vraždu.

Západ vyzval Rusko k propuštění demonstrantů, Kreml odmítl

Rusko odmítlo výzvy Spojených států a Evropské unie k propuštění více než tisícovky demonstrantů pozatýkaných v Moskvě a v Petrohradu během pondělních protestů uspořádaných opozičním vůdcem Alexejem Navalným. Zadržený je i sám organizátor, kterého soud ještě v pondělí poslal na 30 dnů za mříže za opakované porušení zákonů o pořádání demonstrací. Ruské úřady akce nepovolily. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov označil za „nebezpečné provokace“ a varoval, že „provokatéři“ musí počítat s postihem. Postup ruských orgánů kritizoval i český premiér Bohuslav Sobotka.