3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Masivní požár výškové budovy Grenfell Tower v Londýně skončil tragédií. Potvrzeno je šest obětí, desítky dalších lidí se ale stále pohřešují. A v USA střelec zranil vlivného republikána Scalise a další tři lidi. Muž, který se prezentoval jako fanoušek Bernieho Sanderse, je podle Donalda Trumpa po smrti.

Požár v Lonýně má nejméně šest obětí

Nejméně šest lidí zemřelo a přes 50 dalších je zraněno po mohutném požáru, který v noci na dnešek zachvátil výškovou obytnou budovu Grenfell Tower v západní části Londýna. Požár podle britských médií propukl ve čtvrtém poschodí budovy na Latimer Road nedaleko čtvrti Notting Hill a během 15 minut se rozšířil do ostatních částí objektu. V budově z roku 1974 se nacházelo 120 bytů, podle britských médií v nich žilo zhruba 500 především sociálně slabších občanů. Počet obětí s největší pravděpodobností není konečný, řada lidí se stále pohřešuje.

Při střelbě v USA zranili člena americké sněmovny

Při střelbě na tréningu baseballu v americké Virginii byl zraněn člen americké Sněmovny reprezentantů Steve Scalise. Útočník podle svědků vypálil nejméně padesát střel, zraněna byla i kongresmanova ochranka. Republikánský senátor Jeff Flake řekl americkým médiím, že střelba trvala asi deset minut. Podle Flakea byl střelec před zadržením rovněž postřelen a hjak později dodal prezident Trump, útočník je po smrti. „Měl poloautomatickou zbraň. Střílel kolem sebe na různé lidí,“ popsal události televizi CNN další člen Sněmovny Mo Brooks.

Finsko zvýšilo stupeň ohrožení terorismem

Finská bezpečnostní služba (SUPO) zvýšila stupeň ohrožení terorismem, uvedla, že ví o závažných hrozbách spojených s terorismem v zemi. „Nejvýznamnější teroristické hrozby ve Finsku stále představují jednotlivci či malé skupiny motivované islamistickou propagandou anebo teroristické organizace, které je podněcují,“ konstatuje kontrarozvědka v prohlášení. Úřady uvedly, že podrobně sledují asi 350 jedinců, což je o 80 procent více než v roce 2012.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.