Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Britská královna Alžběta II. udělila audienci českému prezidentovi Miloši Zemanovi, ruské letectvo  údajně zabilo vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Co dalšího se ve světě děje právě teď?

Královna Alžběta II. přijala prezidenta Zemana

Britská královna Alžběta II. dnes v Buckinghamském paláci přijala českého prezidenta Miloše Zemana, kterého doprovázely manželka Ivana a dcera Kateřina. Zeman s jejím veličenstvem při asi půlhodinové audienci hovořil o desetitisících českých občanech, kteří nyní studují či pracují v Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie. Po audienci prezident před novináři kritizoval britský soud kvůli osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana.

Rusové údajně zabili vůdce IS Bagdádího

Ruské letectvo při náletu na vedení takzvaného Islámského státu (IS) zřejmě zabilo vůdce této teroristické organizace Abú Bakra Bagdádího. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany s tím, že smrt vůdce IS ověřuje. Podle západní koalice, kterou proti ozbrojeným islamistům vedou Spojené státy, jsou informace o usmrcení Iráčana Bagdádího zatím nepotvrzené. Kreml se zatím zdržel komentáře a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov připustil, že zpráva o zabití vůdce IS „dosud není stoprocentně potvrzená".

Počet obětí londýnského požáru vzrostl na 30

Nejméně 30 lidí zahynulo při požáru věžového bytového domu v Londýně, oznámil v pátek šéf londýnské policie Stuart Cundy. Počet potvrzených obětí tak v aktualizované bilanci stoupl o 13 a policie se domnívá, že poroste i nadále. Nyní je podle Cundyho třeba celou záležitost vyšetřit a zjistit, zda byly v souvislosti s požárem spáchány trestné činy. Zatím však údajně nic nenasvědčuje tomu, že by oheň byl založen úmyslně. Plameny zachvátily 24podlažní budovu Grenfell Tower se 120 sociálními byty v noci z úterý na středu a zcela ji zničil, desítky lidí se stále pohřešují.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744