Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Francouzský prezident Emmanuel Macron v prvním rozhovoru po zvolení prohlásil, že Evropská unie nesmí sloužit jako výnosný úvěr bez respektování hodnot. Chce také zpřísnit pravidla pro pracovníky ze střední a východní Evropy. Macron to řekl krátce před začátkem summitu v Bruselu, který bude projednávat mimo jiné brexit. Rusko mezitím uvažuje o odvetných sankcích vůči USA. Co důležitého se dnes děje v zahraničí?

Macron se opřel do střední a východní Evropy

Francouzský prezident Emmanuel Macron se v prvním rozhovoru po zvolení opřel do zemí střední a východní Evropy. Varoval před „cynickým přístupem k Evropské unii, který slouží jako výnosný úvěr bez respektování jejích hodnot“. Před začátkem unijního summitu také sdělil, že doufá v užší spolupráci Francie s Německem, která povede k „renesanci Evropy“. Mezi Macronovy priority patří především zpřísnění pravidel pro zahraniční pracovníky ze střední a východní Evropy.

V Bruselu začal summit EU

Prezidenti a premiéři zemí osmadvacítky mají v programu bruselského summitu diskuzi o obraně a bezpečnosti a o vnějších vztazích unie. Večer budou nejprve s britskou premiérkou Theresou Mayovou a poté i bez ní hovořit o vyjednávání ohledně podoby britského odchodu z EU, které bylo zahájeno v pondělí. Představitelé EU se budou zabývat také otázkou, jak přesně v příštích měsících vybrat, do kterých států se z Londýna přesunou dvě unijní agentury, které tam nyní mají své sídlo.

Rusko uvažuje o odvetných sankcích

Rusko jedná o podobě odvety za nové sankce, které proti němu zavedly Spojené státy. Informovala o tom mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Schůzku náměstků ministrů zahraničí Ruska a USA plánovanou na pátek však podle Zacharovové Moskva nezrušila v reakci na sankce. Tvrdí, že se tak stalo, kvůli atmosféře, kterou Spojené státy vytvořily. Americká vláda v úterý přidala 38 osob a organizací na svůj seznam subjektů sankcionovaným kvůli ruským aktivitám na Ukrajině.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744