Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Krize kolem Kataru se prohlubuje – dostal od Saúdské Arábie seznam požadavků a běží lhůta pro jejich splnění. A vyšetřovatelé tragického londýnského požáru potvrdili, že ho způsobila vadná lednice. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Berte seznam vážně, vzkázaly Kataru Emiráty

Státní tajemník pro zahraniční politiku Spojených arabských emirátů Anvar Karkáš doporučil Kataru, aby bral vážně seznam požadavků, které vůči němu vznesla Saúdská Arábie a její spojenci. Třináctibodový dokument vyzývá Katar k přerušení kontaktů s Íránem, uzavření některých médií včetně televize Al-Džazíra a ukončení údajné podpory teroristů. Země, které seznam předložily, vůči Kataru uplatňují kvůli svému nesouhlasu s jeho politikou od začátku června sankce a vyhlásily blokádu. Katar zatím na požadavky nereagoval a není pravděpodobné, že by na ně v tomto rozsahu přistoupil.

Požár v Londýně způsobila lednice

Požár výškového obytného domu v Londýně způsobila minulý týden vadná lednice. Informovala o tom britská policie. Podle ní je jasné, že oheň nikdo nezaložil úmyslně. Obložení budovy podle zástupkyně policie Fiony McCormackové propadlo ve všech bezpečnostních zkouškách. Tragický požár budovy Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kensington si vyžádal přinejmenším 79 obětí. Policisté se ale stále obávají, že nemají „úplný obrázek“ o rozsahu tragédie.

Severní Korea odmítá mučení Američana

Severní Korea popřela, že by mučila amerického studenta Otto Warmbiera. Mladík byl v zemi odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagandistického plakátu z hotelu. KLDR ho zadržovala téměř půldruhého roku. Minulý týden se v kómatu a s těžce poškozeným mozkem vrátila do USA, kde v pondělí zemřel.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link