Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Evropu opět zasáhl masivní hackerský útok. Nejvíce ho zaznamenali na Ukrajině, kde zkomplikoval fungování bank a dalších podniků. Technologický gigant Google dostal rekordní pokutu. Nizozemsko podle soudu v Haagu nese vinu na masakru ve Srebrenici. Co důležitého se dnes ve světě děje?

Kybernetické útoky v Evropě

Ukrajinu zasáhla největší vlna hackerských útoků v historii země, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra. Útok počítačových pirátů zkomplikoval fungování ukrajinských bank i desítek dalších podniků a institucí. Hackeři napadli místní počítačové sítě největších finančních ústavů, pošty, telekomunikací či energetiků. Přestaly pracovat počítače na úřadu vlády i na kyjevské radnici. Vir se šíří i mimo ukrajinské hranice. Terčem útoku stala například ruská ropná společnost Rosněfť, kontroly svého systému provádí také ruská pobočka skupiny Home Credit.

Google dostal rekordní pokutu

Americký internetový gigant Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (63,6 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google zvažuje, že se proti verdiktu odvolá. Zatím rekordní pokutu od komise dostal v roce 2009 americký výrobce čipů Intel. Tomu komise vyměřila pokutu 1,06 miliardy eur (dnes 27,8 miliardy Kč).

Nizozemsko nese vinu na masakru ve Srebrenici

Odvolací soud v Haagu v zásadě potvrdil rozsudek civilního soudu z roku 2014, že Nizozemsko nese část viny na masakru bosenských Muslimů v Srebrenici v roce 1995. Podle verdiktu je odpovědné za asi 300 muslimských (nyní bosňáckých) mužů, jejichž deportaci z takzvané bezpečné zóny OSN do rukou bosenskosrbských jednotek umožnili nizozemští vojáci. O tom, jaké odškodné rodiny obětí dostanou, se ale rozhodne v dalším soudním řízení. Vraždění ve Srebrenici nepřežilo asi 8000 mužů a chlapců.