3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Obvinění ze zneužívání dětí musí vyvracet hlavní finanční poradce papeže Františka. Australská policie obvinila kardinála George Pella z činu, kterého se měl dopustit v 70. letech. A Bílý dům začal v omezeném rozsahu uplatňovat imigrační dekret a stanovil nová kritéria pro vstup do USA. Co důležitého se dnes ve světě děje?

Poradce papeže čelí obvinění ze zneužívání dětí

Australská policie obvinila hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella, ze sexuálního zneužívání dětí. Bývalý arcibiskup Melbourne a Sydney se ho podle tamních úřadů dopustil v 70. letech. Pell obvinění odmítá. Rezignoval a papež František ho uvolnil ze všech funkcí. Pell tvrdí, že je nevinný a vrací se do rodné země, aby očistil své jméno. Kardinál má stanout před soudem 18. července. Pell je nejvyšším představitelem Vatikánu, který kdy čelil nařčení ze sexuálního zneužívání.

Bílý dům stanovil kritéria pro vstup do USA

Vláda USA stanovila nová kritéria pro žadatele o vízum ze šesti převážně muslimských států a pro všechny uprchlíky. Podle pokynů budou muset tito zájemci o vstup na americké území prokázat, že už mají v zemi rodiče, manžele, nezletilé či dospělé dítě, zetě nebo snachu či sourozence, případně, že je do země přivedly obchodní zájmy. Omezené uplatňování dekretu umožnil v pondělí nejvyšší soud USA, který zvrátil verdikt nižších instancí.

KLDR chce popravit bývalou jihokorejskou prezidentku

Severní Korea vydala příkaz k „popravě“ bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje a šéfa jihokorejské rozvědky I Pjong-hoa. Viní je, že chystali spiknutí s cílem zabít vůdce KLDR Kim Čong-una. Pchjongjang vyzval Jižní Koreu, aby oba bývalé činitele vydala. Jihokorejská rozvědka však označila vyhrožování smrtí jihokorejským občanům za nepřípustné a obvinění ze snahy o zavraždění Kim Čong-una za bezpředmětné. Bývalá prezidentka je nyní kvůli korupčnímu skandálu ve vazbě.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.