Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Obvinění ze zneužívání dětí musí vyvracet hlavní finanční poradce papeže Františka. Australská policie obvinila kardinála George Pella z činu, kterého se měl dopustit v 70. letech. A Bílý dům začal v omezeném rozsahu uplatňovat imigrační dekret a stanovil nová kritéria pro vstup do USA. Co důležitého se dnes ve světě děje?

Poradce papeže čelí obvinění ze zneužívání dětí

Australská policie obvinila hlavního finančního poradce papeže Františka, kardinála George Pella, ze sexuálního zneužívání dětí. Bývalý arcibiskup Melbourne a Sydney se ho podle tamních úřadů dopustil v 70. letech. Pell obvinění odmítá. Rezignoval a papež František ho uvolnil ze všech funkcí. Pell tvrdí, že je nevinný a vrací se do rodné země, aby očistil své jméno. Kardinál má stanout před soudem 18. července. Pell je nejvyšším představitelem Vatikánu, který kdy čelil nařčení ze sexuálního zneužívání.

Bílý dům stanovil kritéria pro vstup do USA

Vláda USA stanovila nová kritéria pro žadatele o vízum ze šesti převážně muslimských států a pro všechny uprchlíky. Podle pokynů budou muset tito zájemci o vstup na americké území prokázat, že už mají v zemi rodiče, manžele, nezletilé či dospělé dítě, zetě nebo snachu či sourozence, případně, že je do země přivedly obchodní zájmy. Omezené uplatňování dekretu umožnil v pondělí nejvyšší soud USA, který zvrátil verdikt nižších instancí.

KLDR chce popravit bývalou jihokorejskou prezidentku

Severní Korea vydala příkaz k „popravě“ bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje a šéfa jihokorejské rozvědky I Pjong-hoa. Viní je, že chystali spiknutí s cílem zabít vůdce KLDR Kim Čong-una. Pchjongjang vyzval Jižní Koreu, aby oba bývalé činitele vydala. Jihokorejská rozvědka však označila vyhrožování smrtí jihokorejským občanům za nepřípustné a obvinění ze snahy o zavraždění Kim Čong-una za bezpředmětné. Bývalá prezidentka je nyní kvůli korupčnímu skandálu ve vazbě.