Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Při nehodě autobusu poblíž česko-německé hranice zemřelo podle policie až 18 lidí. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu představil priority svého pětiletého mandátu, je mezi nimi i ukončení výjimečného stavu, který v zemi platí od teroristických útoků v roce 2015. Co dalšího se ve světě děje právě teď? 

Nehoda autobusu v Bavorsku si vyžádala až 18 mrtvých

Nejspíš 18 mrtvých a tři desítky zraněných si vyžádala srážka autobusu s kamionem na německé dálnici A9 nedaleko českých hranic. Autobus s cestujícími ze Saska začal po nárazu hořet, informovala s odvoláním na policii agentura DPA s tím, že příčina nehody se vyšetřuje. Policie předpokládá, že všech 18 osob, které zatím označovala za pohřešované, při nehodě v autobuse zahynulo.  Stav některých ze tří desítek zraněných je navíc podle policie vážný.

Macron ohlásil konec výjimečného stavu

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve slavnostním projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles nastínil priority svého pětiletého mandátu. Oznámil například reformu francouzských institucí s tím, že pokud se ji nepodaří prosadit do roka, vyhlásí k dané otázce referendum. Macron také potvrdil, že na podzim ve Francii skončí rok a půl trvající výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži. Své priority dnes představila i německá premiérka Angela Merkelová, jejíž strana CDU jde do zářijových parlamentních voleb s příslibem plné zaměstnanosti země do roku 2025.

Katar oficiálně odpověděl na ultimátum

Katarský emirát v pondělí oficiálně reagoval na ultimátum, které mu daly okolní země v čele se Saudskou Arábií. Ministr zahraničí země šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání osobně doručil odpověď Kuvajtu, který ve sporu funguje jako mediátor, o povaze reakce však není nic bližšího známo. Ve sporu několik arabských zemí v čele se Saúdskou Arábií obviňuje Katar z podpory terorismu a mimo jiné chtějí, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin. Katar nařčení z podpory terorismu odmítá a ultimátum považuje za zásah do své suverenity.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1