Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

V Hamburku začal summit vrcholných představitelů skupiny G20. Na jeho okraj se sešli prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Summit provázejí pouliční nepokoje odpůrců globalizace. Sňatky homosexuálů posvětila po Spolkovém sněmu i Spolková rada. Ruský disident Alexej Navalnyj opustil vězení. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Trump se v Hamburku sešel s Putinem

V Hamburku se v pátek odpoledne na okraj summitu G20 poprvé k osobnímu jednání sešli prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Trump řekl, že s Putinem již projednával řadu věcí a že tyto diskuze vedly správným směrem. Oba prezidenti už měli na summitu G20 možnost potřást si rukama. Stalo se tak za přítomnosti předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Summit provázejí také pouliční nepokoje. Proti vrcholné schůzce demonstrují v ulicích odpůrci globalizace, násilné střety mezi policií a demonstranty si dosud vyžádaly zranění více než 150 policistů a neupřesněného počtu protestujících. Policie do dnešního rána zatkla 45 lidí.

Sňatky homosexuálů mají v Německu zelenou

Páry stejného pohlaví budou moci v Německu uzavírat manželství. Příslušný zákon dnes po Spolkovém sněmu schválila i Spolková rada, která zastupuje zájmy jednotlivých spolkových zemí. O zrovnoprávnění homosexuálů se v Německu debatovalo několik let. Úprava má podle průzkumů jasnou podporu veřejnosti. Německo se rozhodnutím přidává ke dvacítce států, které párům stejného pohlaví umožňují na celostátní úrovni vstupovat do manželství.

Navalnyj opustil vězení

Ruský disident a opoziční bloger Alexej Navalnyj opustil moskevské vězení. Odpykával si v něm trest za opakované porušování zákonů o pořádání demonstrací. Odvolací soud mu v půli května zmírnil trest z původních z 30 na 25 dnů. Navalnyj zorganizoval 12. června protestní demonstraci proti korupci v centru Moskvy. Hned při odchodu ze svého bytu ho však zatkla policie. Ta při mítinku zadržela stovky dalších lidí. Před propuštěním Navalného na svobodu provedli policisté v minulých dnech razie v moskevském sídle a regionálních odbočkách jeho organizace Fond boje s korupcí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1