Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Lidí žijících v Evropské unii přibývá. Vyplývá to z údajů Eurostatu, podle kterého za nárůstem evropské populace může především migrace. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout? 

Populace v EU roste, hlavně v souvislosti s migrací

Podle dnes zveřejněných dat evropského statistického úřadu žilo v EU k počátku letošního roku asi 511,8 milionu lidí. Je to přes půldruhého milionu více než k 1. lednu roku 2016. Počet lidí, který v unii zemřel nebo se narodil, je přitom zhruba stejný – kolem 5,1 milionu. Vzrůst počtu obyvatel o tři promile je proto podle Eurostatu daný migrací. Nejlidnatějším státem je s 82,8 miliony obyvatel, které představují 16,2 procenta celkové populace EU, Německo. Následuje Francie, z EU vystupující Británie, Itálie, Španělsko a Polsko. Česko představuje s 10,6 milionem obyvatel 2,1 procento obyvatelstva unie. Populace 13 států EU nedosahuje ani 1,5 procenta obyvatel EU.

Hamburk se vzpamatovává z násilných protestů

Život v Hamburku, kde se minulý týden během summitu G20 odehrály násilné střety mezi demonstranty a policií, se vrací do zajetých kolejí, dozvuky násilností levicových extremistů ale zatím nezmizely.  Severoněmecké město, které od neděle zajišťuje rozsáhlý úklid a odstraňuje škody, dnes oznámilo, že požene k odpovědnosti všechny výtržníky a násilníky. Pro vyšetřování incidentů už policie zřídila i zvláštní komisi. Němečtí politici se mezitím dohadují, kdo za rozsáhlé násilnosti může, a volají po zřízení celoevropské databáze všech levicových radikálů.

Ukrajina je o krok blíž k členství v NATO

Ukrajina a Severoatlantická aliance se dohodly, že začnou jednat o akčním plánu dosažení členství Ukrajiny v alianci. Po dnešním setkání s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Kyjev je podle něj schopen dosáhnout aliančních standardů za tři roky, přihlášku do NATO tedy hodlá podat v roce 2020. O případné Stoltenbergově reakci na Porošenkovo vyjádření zatím ukrajinská média neinformovala, šéf NATO nicméně vyzval Rusko k plnění mírových dohod o ukončení konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny. Zároveň oznámil, že NATO pomáhá Ukrajině vypátrat strůjce červnového kybernetického útoku počítačovým virem, který posléze nabral globální charakter.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1