Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Abú Bakr Bagdádí je zřejmě opravdu po smrti. Informaci o zabití vůdce tzv. Islámského státu, se kterou už dříve přišlo Rusko, dnes oznámila i sama teroristická organizace. Novým americkým velvyslancem v Česku bude zřejmě vlivný republikán Stephen King. Trumpův syn před schůzkou s ruskou právničkou věděl, že kompro na Hillary Clintnovou pochází z Kremlu. Co důležitého se dnes děje ve světě?

Islámský stát potvrdil Bagdádího smrt

Teroristická organizace Islámský stát oznámila, že její vůdce abú Bakr Bagdádí je mrtvý. Irácká televize Súmaríja citovala místní zdroj z provincie Ninive, podle něhož IS oznámil smrt svého vůdce v krátkém prohlášení v severoiráckém městě Tall Afar. IS v něm rovněž uvedl, že už vybral Bagdádího nástupce, aniž někoho jmenoval. Zprávu potvrdila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Bílý dům a americké ministerstvo obrany ale i dnes uvedly, že takové informace nemají. O smrti lídra IS hovořila už minulý měsíc Moskva, jejíž zprávu ale jiné zdroje tehdy nepotvrdily.

Novým velvyslancem USA v Česku bude podnikatel King

Novým americkým velvyslancem v ČR zřejmě bude podnikatel a dlouholetý člen Republikánské strany z Wisconsinu Stephen (Steve) King. Ten se v minulosti mimo jiné zabýval vyšetřováním porušování občanských práv pro FBI a působil také na ministerstvu zemědělství. Bílý dům oznámil návrh na jeho jmenování spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát.


Trumpův syn věděl, že kompro na Clintonovou dodává Kreml

Před schůzkou s ruskou právničkou napojenou údajně na Kreml dostal Donald Trump junior e-mail se vzkazem, že kompromitující informace na Hillary Clintonovou jsou součástí snahy ruské vlády pomoci kandidatuře jeho otce. S odvoláním na tři osoby obeznámené s obsahem vzkazu to napsal list The New York Times. Nejstarší syn prezidenta USA se loni setkal s právničkou Nataljou Veselnickou, která mu měla informace o Clintonové dodat. Veselnická ale v rozhovoru s televizí NBC News řekla, že žádný kompromitující materiál na Clintonovou neměla a že chtěla jednat o takzvaném Magnitského seznamu, který vystavuje americkým sankcím ruské činitele porušující lidská práva. Trump potvrdil, že schůzka se konala, žádné „důležité informace“ o soupeřce svého otce na ní ale prý nedostal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1