Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Donald Trump připravuje zřejmě nový exekutivní příkaz, který postihne i legální přistěhovalce a Marine Le Penová dluží statisíce Evropskému parlamentu. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Trump se chystá zakročit i proti legálním migrantům

Donald Trump zřejmě připravuje další opatření k omezení imigrace. Svědčí o tom návrhy exekutivních výnosů, které získal deník Washington Post. Opatření, které připravuje jeho administrativa, ale vedle nelegálních přistěhovalců postihne i lidi, kteří pobývají na americké půdě legálně, jsou-li závislí na státních příspěvcích v nouzi. Podle nového výnosu by takovým obyvatelům hrozilo vyhoštění, byť mají platné povolení k pobytu. 

Trump je taky o krok blíž k obsazení postu ministra obrany. Nominovaný Jeff Sessions, který podle dosavadních náznaků má být hlasitým obhájcem Trumpovy migrační politiky, obstál v Senátu.

Marine Le Penová dluží Evropskému parlamentu statisíce

Šéfka francouzské populistické strany Národní fronta Marine Le Penová se rozhodla nezaplatit Evropskému parlamentu 300 tisíc eur, které podle instituce neprávem použila na mzdu pro svůj personál. Lhůta pro uhrazení částky uplynula o půlnoci. Le Penová už dříve uvedla, že peníze do Bruselu nepošle. Kauza je podle ní politicky motivovaná. Evropský parlament teď může pozastavit část jejího platu a diet, které by podle jejich opozičních rivalů mohly představovat až 11 tisíc eur měsíčně.

Situace na Ukrajině je stále víc vyhrocená

Válka na Ukrajině neutichá. Jen v posledních dnech zemřelo 11 lidí, přestože před Vánoci bylo vyhlášeno „neomezené“ příměří. Povstalecké zdroje mluví dokonce o desítkách mrtvých vojáků.

Situace se údajně vyhrotila po vstupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu, což do konfliktu vneslo nejistotu. Hlava Spojených států totiž mluví o snaze zlepšit vztahy s Ruskem, což jiné významné diplomacie podmiňují bezpodmínečným dodržováním mírových dohod. Z porušení předvánočního příměří se vzájemně obviňují obě strany konfliktu. Bitvy zuří v okolí města Avdijivka, které je bez dodávek elektrické energie a tekoucí vody. Ukrajinská vláda již nařídila evakuaci 12 tisíc obyvatel.

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak uvedl, že na ukrajinské vojenské letadlo dnes ráno nad Černým mořem stříleli z ručních zbraní útočníci z ruské těžební plošiny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744