Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věcí ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věcí ze světa, které se dějí právě teď

Vztahy Spojených států a Íránu se vyostřují a německá kancléřka mluvila s tureckým prezidentem o boji proti terorismu a svobodě slova. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

Merkelová navštívila tureckého prezidenta

Německá kancléřka Angela Merkelová, která dnes navštívila Turecko, s tamním prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila hlavně o boji proti terorismu a situaci v Sýrii a Iráku. Tureckému prezidentovi zároveň připomněla, že i „opozice je součástí demokracie“, a zdůraznila důležitost svobody projevu a tisku. Narážela tak na rozsáhlé čistky ve státní správě a zatčení několika novinářů, které Erdoganův režim zahájil po nepovedeném červencovém pokusu o převrat.

Britská vláda vydala bílou knihu o brexitu

Bílá kniha o 77 stranách potvrdila strategii, kterou před nedávnem nastínila tamní premiérka Theresa Mayová. Ta v rámci vyjednávání podmínek odchodu z Evropské unie požaduje dosáhnout takzvaného tvrdého brexitu. Londýn tak nebude usilovat o částečné ani přidružené členství, vystoupí z jednotného trhu i dalších unijních struktur. „Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU,“ řekl dnes ministr pro brexit David Davis. Země by měla odchod z EU zahájit v březnu.

Donald Trump kritizuje Írán kvůli raketovému testu

Vztahy Spojených států a Íránu jsou v posledních dnech na ostří nože a dnes měla slovní přestřelka mezi oběma zeměmi další pokračování. Důvodem střetu je nedělní raketový test Íránu. Podle Spojených států tak Teherán porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN i dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou Trump dlouhodobě kritizuje. „Měli by být vděčni za tu hroznou dohodu, kterou s nimi Spojené státy uzavřely,“ napsal dnes na twitteru Donald Trump. Írán na výroky nového amerického prezidenta reagoval s tím, že je Trump nováček a pochopí, že hrozit Íránu je zbytečné.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744