Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Úřadující německá kancléřka Angela Merkelová povede svou stranu do čtvrtých voleb za sebou, už je to oficiální. Předvolební průzkumy jí ale příliš radosti nedělají. Vládní dvojstrana CDU-CSU v nich poprvé po deseti letech nefiguruje na prvním místě. Co dalšího podstatného přináší aktuální světové dění?

Merkelová opět povede CDU-CSU

Angela Merkelová se v pondělí stala oficiální kandidátkou německé konzervativní vládní dvojstrany CDU-CSU do nadcházejících zářijových voleb. Zatímco CDU podporovala současnou kancléřku dlouhodobě, CSU se pro to, aby Merkelová opět vedla koalici do voleb, vyslovila až nyní. Předseda bavorské odnože konzervativců Horst Seehofer v minulosti kritizoval některé kancléřčiny kroky, především pak ty, které souvisí s migrací. Poprvé po deseti letech musí CDU-CSU počítat s nepříznivou předvolební prognózou. Zatímco v uplynulé dekádě vedla dvojstrana průzkumy, nyní jí v nich náleží až druhé místo za sociálně demokratickou SPD, na kterou ztrácí jeden procentní bod. SPD ale oproti minulému týdnu o čtyři procenta posílila.

Fillon se omluvil, ztrácí ale sympatie

Pravicový kandidát na post francouzského prezidenta Francois Fillon se omluvil za kontroverze, které vypluly na povrch v souvislosti s jeho kandidaturou. O křeslo v Elysejském paláci se chce přesto ucházet. Jakkoliv byl zkraje favorizovaný, se skandály, které se kolem jeho osoby vyrojily, ztratil i výraznou část svých sympatizantů. Na pozici jedničky se tak ocitl nezávislý centristický kandidát Emmanuel Macron. Ten by podle průzkumů v prvním dubnovém kole sice skončil s 23 % hlasů o tři procentní body za pravicovou kandidátkou Marine Le Penovou, kterou v prvním kole ankety favorizují. V tom následujícím by ale podle všeho měl šanci Le Penovou porazit.

Alžběta II. slaví 65 let na trůně

Devadesátiletá panovnice Alžběta II. slaví 65 let na britském trůně. Zatímco před pěti lety, když slavila diamantové jubileum, se po celé zemi konaly velkolepé oslavy, tentokrát se rozhodla královna stáhnout do ústraní a oslavit své další velké výročí v soukromí mezi nejbližšími. Alžběta II. nastoupila na trůn Spojeného království Velké Británie a Severního Irska po smrti svého otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. Alžběta II. je už nyní nejdéle vládnoucí hlavou britského impéria v historii. Příští rok ji také čekají oslavy sedmdesáti let od svatby s manželem princem Philipem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744