Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Británie bude muset dodržet závazky, které na sebe vzala během členství v Evropské unii. Tvrdí to mluvčí Evropské komise. Přiznává však, že pokud by Britové nezaplatili, museli by to za ní udělat ostatní země. Jaké další důležité věci přináší aktuální světové dění?

Evropská komise: Britové musí dodržet závazky

Británie bude muset podle mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase plně dodržet finanční závazky, které na sebe vzala za svého členství v Evropské unii. Bude to podle něj nezbytný prvek rozhovorů o odchodu Británie z osmadvacítky. Ty začnou, až Britové v souladu s unijní smlouvou oznámí partnerům svůj záměr unii opustit. Schinas připomněl, že finanční závazky na sebe společně berou všechny státy unie. Pokud by svůj díl Británie nezaplatila, ostatních 27 zemí by to muselo udělat za ni.

Trumpův nominant v potížích

Andrew Puzder, kterého americký prezident Donald Trump nominoval na post ministra práce, má problém. Vyšlo najevo, že v minulosti zaměstnával jako pomocnici v domácnosti ženu bez pracovního povolení. Puzder se hají, že on ani jeho manželka o nesrovnalostech nevěděli. Podle agentury AP však může incident zkomplikovat jeho jmenování do funkce. O samotném Trumpovi se přitom momentálně mluví nejčastěji v souvislosti s protiimigračním výnosem, jímž zakázal cestovat do USA občanům sedmi zemí světa.

Merkelová jednala se Szydlovou i Putinem

O budoucnosti Evropské unie a o vzájemných hospodářských vztazích hovořily dnes ve Varšavě německá kancléřka Angela Merkelová a polská premiérka Beata Szydlová. Merkelová na tiskové konferenci zdůraznila důležitost právního státu, nezávislých soudů a médií. Uvedla také, že podle ní je dvourychlostní Evropa realitou, jelikož některé země mají euro a jiné ne, některé jsou členy schengenského prostoru a jiné ne. Szydlová označila za pro Polsko nepřijatelný projekt plynovodu Nord Stream 2. Německá kancléřka si dnes volala i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten jí řekl, že vláda v Kyjevě maří mírové dohody, které mají přispět k řešení situace na východě Ukrajiny.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link