Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ruský soud uznal Putinova kritika Alexeje Navalného vinným a rumunská vláda ustála hlasování o nedůvěře. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi? 

Vyzyvatel Putina Navalnyj je vinný, rozhodl soud

Ruského opozičního předáka Alxeje Navalného uznal soud v Kirově vinným. Podle rozsudku se nejviditelnější kritik ruského prezidenta Vladimira Putina dopustil zpronevěry a dostal pětiletou podmínku a pokutu 500 tisíc rublů. Pravomocné rozhodnutí by Navalného mohlo vyřadit z prezidentských voleb, které se v Rusku uskuteční příští rok. Opoziční předák se ale prezidentského klání vzdát nechce. „Nejsem vinen, rozsudek neuznám a kampaň nezastavím," prohlásil Navalnyj a oznámil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde už dříve uspěl.

Rumunská vláda přežila parlamentní hlasování o nedůvěře

Hlasování o vyslovení nedůvěry rumunskému kabinetu vyvolala opozice. Sociálnědemokratická vláda je terčem kritiky za to, že se pokusila omezit trestní postih některých korupčních činů a zneužívání úředního postavení. Od svého záměru kabinet premiéra Sorina Grindeanua ustoupil už v neděli poté, co se kvůli návrhu zákona v rumunských ulicích sešly statisíce protestujících. V neděli po celé zemi demonstrovalo dokonce víc než půl milionu lidí.

Velitel ukrajinských separatistů „Givi“ je mrtvý

Jednoho z obávaných proruských separatistů, který vedl bojovníky na východě Ukrajiny, Michaila Tolstycha zabila exploze v jeho pracovně v Doněcku. Kancelář pětatřicetiletého proruského rebela, známého jako Givi, údajně zabil výbuch nebo následný požár. Informaci sdělili jeho spolupracovníci ze samozvané Doněcké lidové republiky. Tolstych zemřel krátce poté, co byl zabit jiný povstalecký velitel a jeho blízký spolubojovník Arsen Pavlov.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link