Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

EU pošle Ukrajině 600 milionů eur a francouzské úřady zatkly skupinu podezřelou z plánování teroristického útoku. Co se dnes dělo ve světě?

Otec Miroslava Farkase svého syna navštíví v Turecku

Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi, které v listopadu zadržela turecká policie kvůli podezření z teroristických aktivit, hrozí sedm a půl až patnáct let vězení. Farkasův otec v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že se jeho syn cítí špatně a je překvapen, co se kolem něj děje. Na podmínky ve vězení si ale prý nestěžuje. Svého syna by chtěl během nejbližších čtrnácti dnů navštívit. Pomáhají mu v tom Miroslavovi přátelé, kteří se skládají na cestovní náklady, i čeští diplomaté, kteří pracují na vyřízení povolení.

Francie zmařila teroristický útok

Policie ve francouzském městě Montpellier zatkla tři muže a dívku podezřelé z plánování sebevražedného útoku na turisticky oblíbený cíl. Během domovní prohlídky byly u 22letého muže, který je známý radikálními postoji, nalezeny výbušniny. Známky radikalizace se projevily u jeho 16leté přítelkyně, která na sociálních sítích dříve vyjádřila touhu odjet do Sýrie bojovat po boku džihádistů nebo zaútočit na Francii.

EU pošle na Ukrajinu 600 milionů eur

V přepočtu víc než 16 miliard korun na pomoc Ukrajině má Evropská unie uvolnit během několika týdnů. Po jednání s ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem to řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle jeho slov si Ukrajina, která za poslední dva či tři roky uskutečnila víc reforem než v předcházejícím dvacetiletí, evropské peníze zaslouží. „Ukrajinci mají právo něco za to konečně vidět,“ řekl šéf komise.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744