Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Europoslanci dali zelenou obchodní dohodě s Kanadou známou pod zkratkou CETA a nový americký ministr obrany dnes poprvé usedl k jednomu stolu s kolegy z NATO. Co jim řekl a co dalšího se dělo dnes ve světě? 

Nový ministr obrany USA poprvé zavítal do NATO

Nový americký ministr obrany James Mattis se dnes poprvé sešel u jednoho stolu s kolegy z ostatních zemí Severoatlantické aliance. Během jednání je ujistil, že pro Spojené státy zůstává NATO základním prvkem transatlantických vztahů, zároveň je ale varoval, že pokud nezvýší výdaje na obranu, USA své závazky vůči NATO přehodnotí. Země NATO mají podle dohody dávat na obranu dvě procenta jejich hrubého domácího produktu, svého závazku se dnes ale drží pouze pět z 28 zemí.

Europoslanci posvětili dohodu EU-Kanada

Evropský parlament dal dnes zelenou obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou známou pod zkratkou CETA, která má usnadnit vzájemný obchod a investice. Smlouvu podpořila většina poslanců nejsilnějších klubů lidovců a socialistů a v platnost vstoupí po ratifikaci národními parlamenty zemí EU. Proti dohodě protestovalo před štrasburským sídlem Evropského parlamentu několik set lidí, kteří mají obavy, že ohrozí tisíce pracovních míst a naruší práva spotřebitelů.

Frontex: Do Evropy loni přišlo půl milionu nelegálních migrantů

Podle zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex), vnější evropské hranice loni nelegálně překročilo přes půl milionu lidí. Oproti roku 2015, kdy na evropský kontinent přišlo 1,8 nelegálních migrantů, jde o výrazný pokles, v porovnání s lety předchozími (v roce 2014 to bylo například 282.933 lidí) je však jejich počet stále vysoký. Nejvíce migrantů v roce 2016 přišlo do Itálie a Řecka.  

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744