Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Evropský parlament schválil zpřísnění kontrol na vnějších hranicích EU a dal zelenou návrhu, podle kterého bude na výcvik nebo vycestování do zahraničí s cílem bojovat po boku teroristů nově nahlíženo jako na trestný čin. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

Malajsie dopadla tři podezřelé kvůli vraždě Kim Čong-nama

V souvislosti s pondělní vraždou nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una malajsijská policie zadržela dvě ženy a jednoho muže. Jedna z žen měla podle tamních úřadů indonéský pas, identita však nemusí být pravdivá. Druhá z podezřelých, kterou policisté chytili ve středu, měla mít vietnamský pas. Jaká byla příčina smrti Kim Čong-nama se zatím neví. Skloňují se ale dvě verze – buď byl zabit pomocí otrávených jehel, nebo byl jeho obličej postříkán jedovatou tekutinou. Pitvu dokončili lékaři včera, výsledky ale zatím malajsijské úřady neoznámily.

Trump jde do křížku s tajnými službami

V posledních dnech se objevilo podezření, že tajné služby před novým prezidentem údajně zamlčují některé klíčové informace. Trumpovi prý v souvislosti s kauzou o napojení na Rusko nedůvěřují a obávají se případného úniku informací. Trump je proto odhodlaný činnost tajných služeb prověřit a údajně si na to najal newyorského miliardáře a spoluzakladatele Cerberus Capital Management Stephena Feinberga. Tajné služby však mají obavy, že by Trump mohl Freiberga v budoucnu dosadit do vrcholných pozic CIA nebo Národní zpravodajské služby (DNI). Takovou pozici by podle nich ale měl dělat zkušený odborník, a ne prezidentův známý.

Evropský parlament dal zelenou přísnějším kontrolám

Europoslanci dnes drtivou většinou schválili zpřísnění kontrol na hranicích EU. Chtějí tak zabránit příchodu teroristů do Evropy. Každý cizinec i občan EU bude na hranicích přísněji kontrolován a úřady budou zjišťovat, zda pas či doklad totožnosti není evidován v databázi ukradených či ztracených dokladů. Kontrolovat se bude i to, jestli jeho jméno není na seznamu hledaných osob. Evropský parlament dnes rovněž schválil další protiteroristickou legislativu, podle které budou členské státy jako trestné činy klasifikovat cesty do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na teroristickém výcviku nebo veřejné schvalování terorismu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744