Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Ministr obrany USA James Mattis dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově oznámil, že americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO). Zároveň ale upozornil, že je správné, aby ti, kdo z aliance profitují, nesli také svou část zodpovědnosti. Co dalšího se dnes dělo za českými hranicemi?

NATO v době Trumpově

„Prezident Trump se ujal úřadu a dal NATO svou plnou podporu,“ prohlásil Mattis. Nový šéf Bílého domu je podle něj ale zároveň přesvědčen o tom, že aliance se musí přizpůsobit dnešní situaci ve světě a hrozbám, kterým čelí. „Je to férový požadavek, chtít, aby všichni ti, co mají prospěch z nejlepší aliance na světě, nesli příslušnou část nezbytných nákladů na ochranu naší svobody,“ zdůraznil také americký ministr obrany na mnichovské bezpečnostní konferenci.

V podobném duchu hovořil Mattis směrem k členským zemím NATO už ve středu, kdy v Bruselu na setkání představitelů Severoatlantické aliance varoval, že USA by – pokud evropští členové nezačnou na obranu vydávat více peněz než dosud – mohly utlumit své spojenecké závazky.

Zatýkání v Jižní Koreji

Úřady dnes zatkly šéfa jihokorejské společnosti Samsung Group I Če-jonga. Momentálně se nachází na samotce, v sobotu ho čeká výslech. Prominentní Jihokorejec čelí podezření, že je zapojen do korupčního skandálu, který vedl k sesazení jihokorejské prezidentky.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s vlivnou přítelkyní prezidentky v přepočtu skoro miliardu korun, aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries. I Če-jong i společnost Samsung jakékoliv pochybení popírají.

Mír na Ukrajině v nedohlednu

Konflikt na východě Ukrajiny neutichá, navzdory mezinárodní diplomatické aktivitě na řadě úseků donbaské fronty naopak propukají nové ozbrojené střety. Vůdce doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko navíc dnes na tiskové konferenci v Luhansku oznámil, že východoukrajinští povstalci jsou odhodláni obsadit silou donbaská území kontrolovaná Kyjevem, pokud se to nepodaří politickými prostředky. Kreml jeho slova odsoudil, přestože prý jeho stanovisko chápe.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1