Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Po překvapivých předvolebních průzkumech, které ukázaly, že šance šéfky pravicové Národní fronty Marine Le Penové na zisk prezidentského mandátu ve Francii jsou poměrně vysoké, dostává sen mnohých Francouzů o ženě v Elysejském paláci opět trhliny. Co dalšího se děje právě teď?

Potíže Le Penové

Na podvod, kdy Národní fronta vyinkasovala peníze od Evropského parlamentu a vyplácela z nich lidi z vlastních řad, kteří s institucí neměli nic společného, upozornil Evropský parlament už před dvěma lety. Zkraje nového roku se o případ začala zajímat francouzská policie a prokuratura v Paříži. Poslední vývoj ukazuje, že je spor opět ve hře. Ve středu vyšetřovatelé vyslýchali bodyguarda a osobní asistentku Le Penové a oba skončili ve vazbě. Spornou částku měla šéfka Národní fronty vrátit evropské instituci, dosud tak ale neučinila.

Přísnější kontroly

Německá vláda schválila návrh, který do budoucna umožní důkladnější kontrolu migrantů a rovněž usnadní jejich případnou deportaci. Nově budou moci pověřené orgány kontrolovat mobilní telefony a tablety, stejně jako SIM karty žadatelů o azyl. V dalších případech bude možné sledovat běžence pomocí elektronického náramku. V případě cizinců, které bude čekat deportace, bude možné je vzít do vazby, pokud budou znamenat ohrožení pro bezpečnost Německa. K opatřením má výhrady opoziční levicová strana Die Linke, podle které jde o neoprávněný zásah do soukromí. Spolková republika zpřísněním opatření reaguje na loňský útok na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně, kterého se dopustil odmítnutý žadatel o azyl Anis Amri. Úřady se ho opakovaně pokoušely deportovat, ale bezúspěšně.

Vloupání do márnice s tělem Kim Čong-nama

Do márnice, kde leží zavražděný bratr severokorejského diktátora Kim Čong-una, Kim Čong-nam, se podle malajsijské policie pokusil vloupat neznámý pachatel. „Věděli jsme, že proběhly pokusy proniknout do nemocniční márnice. Museli jsme přijmout bezpečnostní opatření, řekl šéf malajské policie Khalid Abu Bakar s tím, že jakékoliv zásahy do vyšetřování považuje za nepřípustné. Márnici tak hlídaly zvláštní malajské jednotky, později je vystřídala soukromá bezpečnostní agentura. Policie bezprostředně po útoku zatkla dvě ženy, které zachytila letištní kamera v kontaktu s Kim Čong-namem, stejně jako přítele jedné z nich a občana KLDR Ri Čong-čchola, který žije v Kuala Lumpuru už tři roky. Mezi podezřelými zůstává severokorejský diplomat a muž napojený na Air Koryo, po dalších Severokorejcích, kteří odcestovali z Malajsie po smrti Kim Čong-nama, vyšetřovatelé nadále pátrají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744