Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

3 důležité věci ze světa, které se dějí právě teď

Při atentátu na severu Sýrie zemřelo 60 lidí a víc než 100 se zranilo. Jeden z německých poslanců přišel s návrhem, který by snížil počet mužských migrantů přicházejících do Německa. Co dalšího se dnes dělo v zahraničí?

Bílý dům chtěl po FBI, aby popřela styky Trumpových poradců s Ruskem

Žádost Bílého domu, aby FBI vyvrátila mediální zprávy o kontaktech poradců prezidenta Donlada Trumpa s agenty ruských tajných služeb, úřad odmítl. Takováto přímá komunikace mezi Bílým domem a FBI je přitom velmi neobvyklá a jde o porušení tamních procedur. Trumpův mluvčí Sean Spicer ale odmítá, že by kterýkoliv z pracovníků Bílého domu vyvíjel na vyšetřovatele nátlak. FBI se ke kauze nechce nijak vyjadřovat.

Atentát na severu Sýrie si vyžádal nejméně 60 mrtvých

Nejméně 60 lidí zemřelo a přes 100 lidí bylo zraněno následkem výbuchu bomby ukryté v autě poblíž severosyrského města Al-Báb. Obětmi jsou jak civilisté, tak povstalečtí bojovníci. K útoku se nikdo nepřihlásil, podezření však padá na takzvaný Islámský stát, který se zřejmě mstí za územní ztráty. Ve čtvrtek totiž syrští povstalci podporovaní Tureckem ohlásili, že vstoupili do centra Al-Bábu. Město se už tři měsíce snaží kromě povstalců vybojovat i vládní jednotky.

Německo chce kvóty pro migrantky

Podle návrhu německého poslance vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Kaia Wegnera je počet mužských migrantů přicházejících do Německa přemrštěný a přednost by se měla dát ženám. Přebytek mužů by podle něj mohl způsobit nerovnováhu ve společnosti. „Genderová kvóta, která by fakticky byla kvótou pro ženy, by obnovila rovnováhu pohlaví,“ dodal generální tajemník berlínské CDU. Návrh počítá s tím, že v případě převýšení počtu mužů nad počtem žen, by do země byly dále vpouštěny jen ženy, děti a páry. Po vyrovnání poměru by mohli začít přicházet zase všichni běženci bez rozdílu pohlaví. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1